Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2023, 13:31

Taraba vyzval šéfa inšpekcie životného prostredia Jenča, aby odstúpil z funkcie

Súd rozhodol, že inšpekcia nezákonne odvolala z funkcie riaditeľku Inšpektorátu životného prostredia Košice pre kauzu odkaliska Poša. Jenčo sa chce odvolať.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba vyzval šéfa Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Jána Jenča, aby odstúpil z funkcie pre nezákonné konanie.

Mestský súd v Košiciach rozhodol, že inšpekcia vedená Jenčom nezákonne odvolala z funkcie riaditeľku Inšpektorátu životného prostredia Košice Angeliku Theinerovú pre kauzu odkaliska Poša. Podľa Zákonníka práce podmienkou platnej výpovede je, že bola vopred prerokovaná odborovou organizáciou. „V danom prípade však súd konštatoval, že nebolo preukázané, či táto bola riadne prerokovaná. Rozsudok súdu ešte nie je právoplatný,“ uviedlo ministerstvo.

Taraba tvrdí, že celá situácia vrhá zlé svetlo na prácu SIŽP.

Ján Jenčo oponuje, že odvolanie Theinerovej bolo v poriadku. Pre Denník N povedal, že keď ju odvolali, bola viac než rok práceneschopná. „Keď sa vrátila do práce, ponúkli sme jej vhodné štátnozamestnanecké miesta, ktoré by mohla obsadiť, to však odmietla. Následne sme jej v zmysle zákona dali výpoveď.“

Podľa šéfa SIŽP preukázali, že so zástupcami zamestnancov o prípade rokovali, no súd to neakceptoval. Nemá totiž písomný záznam. Šéf odborovej organizácie potvrdil, že o výpovedi hovorili telefonicky.

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Jenčo sa plánuje odvolať. 

Taraba chcel šéfa inšpekcie životného prostredia odvolať hneď po svojom nástupe do funkcie. Vyčíta mu napríklad to, že nemá bezpečnostnú previerku. Odvolaniu Jenča však bráni to, že má status chráneného oznamovateľa.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Niektorí novinári od vraždy zmilitantneli a začali brať svoje povolanie ako nástroj pomsty za Jána Kuciaka,“ hovorí o zmene novinárčiny pri šiestom výročí vraždy investigatívneho novinára bývalý redaktor televízie JOJ Samuel Migaľ, ktorý pred voľbami vstúpil do strany Hlas. Vraždu Jána Kuciaka vníma ako hroznú tragédiu, ktorá sa však podľa neho roky politicky zneužíva. Čo si myslí o Marianovi Kočnerovi a prečo o ňom nechcel ako novinár informovať?

pred 10 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.