Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2023, 10:02

Klimatických aktivistov v Rakúsku stíhajú pre založenie zločineckej skupiny

Klimatických aktivistov v Rakúsku stíhajú pre založenie zločineckej skupiny

Ilustračné foto: TASR/DPA

Dôvodom sú protesty, počas ktorých sa klimatickí aktivisti pomocou zmesi lepidla a piesku prilepili k diaľnici A2 na viedenskom obchvate.

Prokuratúra v rakúskej metropole Viedeň vedie trestné stíhanie voči zoskupeniu klimatických aktivistov Posledná generácia (Letzte Generation, Last Generation) pre podozrenie zo založenia zločineckej skupiny. Stíhaných je viacero členov tohto zoskupenia, potvrdila hovorkyňa prokuratúry Judith Zisková.

Dôvodom sú podľa nej najnovšie protesty, počas ktorých sa klimatickí aktivisti pomocou zmesi lepidla a piesku prilepili k diaľnici A2 na viedenskom obchvate. „Protesty týmto nadobudli novú úroveň,“ uviedla hovorkyňa. Diaľnice aj dopravné uzly sa totiž považujú za súčasť kritickej infraštruktúry a boli v dôsledku konania aktivistov výrazne poškodené. Na ich odstránenie z cesty musela byť nasadená ťažká technika.

Podľa hovorkyne sa v tejto súvislosti vyšetruje podozrenie zo založenia zločineckej skupiny. K domovým prehliadkam zatiaľ nedošlo. Hovorkyňa prokuratúry nespresnila počet osôb, voči ktorým sa vedie trestné stíhanie; potvrdila však, že ide o aktivistov, ktorí sa od 20. novembra prilepovali na diaľnice a dopravné uzly v Rakúsku.

Skupina Letzte Generation uviedla, že prokuratúra vyšetruje dovedna 23 jej aktivistov. Označila to za kriminalizáciu pokojných protestov.

V máji došlo k raziám v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko voči členom miestnej odnože zoskupenia v súvislosti s podobnými podozreniami. Mníchovský krajinský súd to potvrdil pred necelými dvoma dvoma týždňami a organizáciu zaradil medzi zločinecké skupiny.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 9 hodinami
pred 11 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 12 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.