Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2023, 20:35

K bombovému útoku na účastníkov omše na Filipínach sa prihlásil Islamský štát

Pri útoku podľa polície zahynuli najmenej štyria ľudia.

Teroristická skupina Islamský štát (IS) sa v nedeľu prihlásila k bombovému útoku na katolíckej omši na Filipínach, pri ktorom podľa polície zahynuli najmenej štyria ľudia. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.

K útoku došlo počas dopoludňajšej omše v telocvični univerzity v meste Marawi na juhu Filipín, ktoré v roku 2017 na niekoľko mesiacov obsadili islamskí militanti. Obeťami sú tri ženy a muž, explózia zranila ďalších približne 50 ľudí.

„Vojaci kalifátu odpálili výbušné zariadenie na veľkom zhromaždení kresťanov... v meste Marawi,“ uviedol IS vo vyhlásení na Telegrame.

Filipínsky prezident Ferdinand Marcos predtým pripísal útok „zahraničným teroristom“. Bezpečnostní predstavitelia uviedli, že mohlo ísť o odplatu za sériu armádnych operácií proti islamským militantným skupinám z uplynulých dní.

Juh Filipín je domovom menšinových moslimov v prevažne rímskokatolíckej ázijskej ostrovnej krajine. V regióne desaťročia prebiehajú separatistické povstania.

Najväčšia vzbúrenecká skupina, Front islamského oslobodenia Morov, podpísala v roku 2014 mierovú dohodu s vládou. Viacero menších ozbrojených skupín ju však odmieta a pokračuje v bombových a iných útokoch, približuje agentúra AP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Protest farmárov v Bratislave bude prebiehať vo štvrtok od 9.00 do 15.00 h a vyžiada si dopravné obmedzenia. Trasa protestnej jazdy by mala viesť zo Seneckej cesty cez Rožňavskú, Trnavskú, Šancovú a Štefánikovu ulicu a Palisády a späť. Ďalší účastníci zhromaždenia sa pripoja z Trnavského mýta a presúvať sa budú od Lieskovskej cesty Ulicou Svornosti, Slovnaftskou a Bajkalskou ulicou, Trnavskou cestou, Šancovou a Štefánikovou ulicou na Palisády a späť. Avizované sú rozsiahle kolóny po celej trase. (tasr)

pred 4 hodinami

Britský Najvyšší súd ukončil dvojdňové pojednávanie v prípade žiadosti o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea na stíhanie do USA. Verdikt sa očakáva najskôr v marci. Assange sa na stredajšom zasadnutí súdu nezúčastnil. Podobne ako v utorok sa totiž necítil dobre. (tasr)

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

„Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec. Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik. Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy.“ Prečítajte si príhovor Mareka Vagoviča, ktorý zaznel na zhromaždení Orava za slušné Slovensko v Námestove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.