Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2016

Astronóm Jiří Grygar sa vzdal možnosti získať vyznamenanie od Zemana

Česká Poslanecká snemovňa dnes odhlasovala návrhy na štátne vyznamenania, ktoré predloží prezidentovi Milošovi Zemanovi.

Poslanci podporili celkovo 35 mien, ale v zozname, ktorý odovzdajú Pražskému hradu, sa ich nachádza len 34. Známy astronóm a astrofyzik Jiří Grygar totiž nomináciu odmietol. Informoval o tom český spravodajský portál Novinky.cz.

Podpredseda snemovne Jan Bartošek oznámil, že na osobnú Grygarovu žiadosť ho z návrhu vyňal.

Podpredsedníčka strany TOP 09 Helena Langšádová na Facebooku zareagovala odkazom, že si veľmi váži postoj Grygara, ktorý sa vzdal možnosti získať vyznamenanie od prezidenta Zemana.

Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteri následne napísal, že vedcovo rozhodnutie "netreba príliš komentovať". Neskôr ešte dodal, že Grygarovo odmietnutie vyznamenania nesúvisí s osobou prezidenta Zemana.

Český astronóm a astrofyzik Grygar sa preslávil v celom bývalom Československu ako významný popularizátor vedy. Fanúšikov lákal jeho televízny seriál Okná vesmíru dokorán, ktorý vysielalo bratislavské štúdio Československej televízie.

Získal mnoho ocenení, vrátane Kalinga Prize od UNESCO a najprestížnejšieho ocenenia Českej astronomickej spoločnosti - Cenu Františka Nušla v roku 2011. Podľa neho je pomenovaná aj planétka 3336 Grygar objavená v roku 1971, pripomenul portál Novinky.cz.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.