Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2016

Školské organizácie chcú od nového roka zvýšenie platov učiteľov o 25 percent

Školskí odborári budú žiadať v rámci kolektívneho vyjednávania na rok 2017 zvýšenie platov učiteľov o 25 percent, tak ako to predpokladá deklarácia, ktorú prijali stavovské organizácie v školstve ešte vo februári tohto roku.

Po dnešnom rokovaní zástupcov stavovských organizácií to uviedol predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.

"My ideme s tým, čo je v deklarácii. Samozrejme, budú to veľmi ťažké a náročné rokovania a chceme upozorniť širokú verejnosť na to, že aj šesťpercentné navýšenie platov a takmer nula do ďalšieho zabezpečenia škôl nie je riešením a nerieši súčasnú krízu alebo problémy slovenského školstva," uviedol dnes Ondek. Minister školstva Peter Plavčan už avizoval, že by chcel zvýšiť platy pracovníkom v regionálnom a vysokom školstve o šesť percent nielen od septembra, ale aj od začiatku budúceho roka. To však odborári vnímajú ako minimum.

V prípade, ak odborári nebudú v kolektívnom vyjednávaní úspešní, nevylučujú protesty. "Pokiaľ by sme boli v rokovaniach neúspešní a budeme mať podporu širokej verejnosti, a teraz myslím na učiteľskú verejnosť a hlavne našich členov odborového zväzu školstva a signatárov, ktorí podpísali deklaráciu, tak je možné, že budú aj protesty," dodal Ondek.

Protestovať chce Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), ktorá stála na začiatku roku za štrajkom učiteľov. Kroky ministerstva školstva sa zdajú ISU nedostatočné, a preto na 1. júla zvoláva protestný pochod. Podľa Branislava Kočana z ISU chcú vláde v tento deň, keď preberie predsedníctvo v Rade EÚ, pripomenúť, že od roku 2012 dostáva naša krajina od Európskej komisie odporúčania, aby zvýšila atraktivitu učiteľského povolania.

V deklarácii zástupcovia odborov a stavovských organizácií v školstve žiadajú napríklad do konca roku 2017 previesť kompetencie v oblasti riadenia a financovania verejných škôl a školských zariadení výlučne do pôsobnosti ministerstva školstva. V oblasti financií zas navrhujú, aby do konca nasledujúceho volebného obdobia išlo do školstva najmenej šesť percent HDP.

Narásť majú podľa školských organizácií aj platy učiteľov, a to tak, aby do konca roku 2020 boli na úrovni minimálne 80 percent platu iných vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov. Potrebné je preto od 1. januára 2017 zvýšiť platy pedagogických a odborných zamestnancov o 25 percent a v ďalších rokoch každoročne o desať percent. Taktiež žiadajú, aby tarifný plat v prvej platovej triede a v prvom platovom stupni nepedagogických zamestnancov začínal každoročne aktualizovanou úrovňou minimálnej mzdy.

V oblasti vysokého školstva navrhujú, aby sa pripravila dlhodobá koncepcia rozvoja vysokého školstva na Slovensku. Financovanie verejných vysokých škôl z verejných zdrojov by sa každoročne malo zvýšiť o 60 miliónov eur. Taktiež navrhujú zvyšovať platy, a to tak, aby plat začínajúceho vysokoškolského pedagóga dosiahol najmenej úroveň 1,7 násobku priemerného platu v národnom hospodárstve.

Peter Plavčan už pred dvoma týždňami po rokovaní so zástupcami stavovských organizácií a iniciatív zverejnil predbežný balík opatrení v školstve. Kompletný zoznam počíta s 38 prioritami pre oblasť regionálneho školstva, v rámci vysokého školstva plánuje minister zrealizovať 24 úloh a ďalších päť súvisí s podporou národnostných menšín.

Inzercia

Odporúčame

Merkelová: Rozhodnutím o Arménoch sa strategické vzťahy s Tureckom nemenia

Merkelová: Rozhodnutím o Arménoch sa strategické vzťahy s Tureckom nemenia

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že dnešné rozhodnutie nemeckého Spolkového snemu označiť masakru Arménov osmanskými Turkami z rokov 1915-1916 za genocídu nepokazí "priateľský a strategický" vzťah jej krajiny k Turecku. Informovala o tom agentúra DPA. Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii v generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Berlíne povedala, že chce prispieť k podpore dialógu medzi Tureckom a Arménskom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.