Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2016

SaS chce tender Sociálnej poisťovne za 71 miliónov eur riešiť na výbore

Tender na informačný systém Sociálnej poisťovne za 71 miliónov eur by mal riešiť parlamentný výbor pre sociálne veci. Vysvetliť by ho mal prísť minister práce Ján Richter (nom. Smeru-SD). Myslia si to poslanci Národnej rady SR za SaS Jozef Mihál a Lucia Nicholsonová, ktorí budú iniciovať pozvanie ministra a rokovanie o tejto téme. Hovoriť chcú aj o tendri na strážnu službu, kde "súťažil" iba jeden súťažiaci, spoločnosť Bonul.

"Odmietnutím kontroly hospodárnosti a zákonnosti tendra na integrovaný informačný systém Sociálnej poisťovne za 71 miliónov eur sa Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a Sekcia kontroly a prevencie korupcie Úradu vlády SR spreneverili svojmu poslaniu a záväzkom voči verejnosti," uviedla SaS vo svojom stanovisku.
      

Liberáli žiadajú predsedu NKÚ Karola Mitríka a vedúceho Úradu vlády SR Igora Federiča, aby odmietnutie kontroly verejnosti zdôvodnili. "Zároveň žiadame ministra práce a predsedu Dozornej rady Sociálnej poisťovne Jána Richtera, aby až do vyriešenia sporných otázok realizáciu tendra zastavil. Rovnako žiadame strany vládnej koalície, aby urýchlili výmenu na poste generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne," zdôraznila SaS.
      

Poisťovňa pod vedením Dušana Muňka (Smer-SD) vyhlásila tender ešte pred troma rokmi. Víťaza oznámila tento rok v marci. Je ním spoločnosť Gratex, ktorá získala zákazku na sedemročné obdobie. Zmluvu s víťazom poisťovňa podľa Centrálneho registra zmlúv ešte nepodpísala.
      

Denník N zhodnotil, že ide o veľký kontrakt, keď všetky eurofondové informatizačné projekty sú v objeme 800 miliónov eur. Nie je jasné, čo sa so zákazkou dialo tri roky a či je jej súčasťou aj hardvér, ktorý by už poisťovňa nakupovať nemala, lebo systém môže prevádzkovať v datacentre ministerstva financií. Sociálna poisťovňa má byť tiež súčasťou projektu UNITAS, ktorý rezort financií zastrešuje.
      

Vicepremiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý má na starosti informatizáciu verejnej správy, zaujíma, či zámer Sociálnej poisťovne schválilo ministerstvo vnútra. SNS si myslí, že by sa tender mal prehodnotiť a realizovať v inej podobe. Most-Híd túto tému na koaličnej rade riešiť neplánuje. #Sieť na otázky TASR dosiaľ neodpovedala.

 

Inzercia

Odporúčame

Djokovič postúpil v Paríži šiestykrát za sebou do semifinále

Djokovič postúpil v Paríži šiestykrát za sebou do semifinále

Srbský tenista Novak Djokovič postúpil šiestykrát za sebou do semifinále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. Svetová a turnajová jednotka si vo štvrťfinále poradila s Čechom Tomášom Berdychom v troch setoch 6:3, 7:5 a 6:3. Semifinálovým súperom Djokoviča bude víťaz duelu medzi Belgičanom Davidom Goffinom a Rakúšanom Dominicom Thiemom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.