Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2023, 14:21

Minulý rok najvýraznejšie rástli ceny potravín

Uviedol to štatistický úrad vo zverejnenej publikácii Štatistická ročenka SR 2023. Ide o najrozsiahlejšie a najkompaktnejšie súborné štatistické dielo, ktoré prináša tisíce údajov o živote na Slovensku v roku 2022 v kontexte štyroch predchádzajúcich rokov a vybrané ukazovatele v kontexte štrnástich rokov.

„Priemerná cena za jeden kilogram (kg) polohrubej múky vzrástla v roku 2022 oproti roku 2021 o 28 centov, jeden kg tmavého chleba o 36 centov, jeden liter polotučného mlieka bol drahší o 17 centov. Liter jedlého oleja zdražel najviac, až 1,5-násobne, z 1,97 eura na 3,16 eura. O 50 centov viac si spotrebitelia priplatili za 10 kusov vajec, o 45 centov viac za 250 gramov (g) masla, 100 g tvrdého syra zdraželo približne o 20 centov,“ spresnili štatistici.

Nárast cien energií bol síce regulovaný vládnymi nariadeniami, ale aj tak podľa ŠÚ SR cena elektrickej energie vzrástla medziročne takmer o 12 %, hnedého uhlia o 27 percent a nafty o necelých 40 percent.

„Obavy obyvateľstva z vysokých cien energií sa premietli do zvýšeného dopytu po palivovom dreve. Dodávky palivového dreva sa medziročne zvýšili o 50 percent,“ informoval štatistický úrad.

Zrušenie protipandemických reštrikcií viedlo vlani podľa štatistickej ročenky aj k rozbehu podnikania, takmer o päť percent medziročne vzrástol počet spoločností s ručením obmedzením takmer na 254-tisíc, počet živnostníkov vzrástol o 7,6 percenta na necelých 377-tisíc. Počet neziskových organizácií, ktoré v dvoch pandemických rokoch 2020 a 2021 rástli 9-percentným tempom, sa v roku 2022 znížil približne o štyri percentá na 39-tisíc.

Štatistický úrad dodal, že oproti roku 2021 sa vlani počet cestujúcich zvýšil v železničnej doprave o 47 percent a v cestnej doprave o jedenásť percent. Mestská hromadná doprava prepravila autobusmi o 55 percent, električkami o 31 percent a trolejbusmi o 24 percent viac pasažierov ako v roku 2021.

V leteckej doprave počet prepravených stúpol až o 123 percent. Mestská hromadná a letecká doprava sa v preprave cestujúcich dotiahli na hodnoty spred pandémie, železničná a cestná doprava ešte zaostávali za predpandemickým obdobím.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Spojené štáty oznámili viac ako päťsto nových sankcií voči Rusku v reakcii na smrť ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného a v súvislosti s druhým výročím začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Sankcie sa dotknú aj troch predstaviteľov ruskej vlády. (tasr)

pred 20 minútami

V prvom kole prezidentských volieb by najviac ľudí volilo Petra Pellegriniho (40,2 percenta). Ivanovi Korčokovi by dalo hlas o štyri percentá menej voličov (36,3 percenta). Tretí by bol Štefan Harabin (8,5 percenta), štvrtý Igor Matovič (4,3 percenta), piaty Ján Kubis (3,4 percenta). Vyplýva to z februárového prieskumu agentúry Ipsos. V druhom kole by vyhral Pellegrini (53,8 percenta) nad Korčokom (46,2 percenta). (denník n)

pred 49 minútami

V Bielorusku za posledné tri roky zatkli, pokutovali alebo deportovali najmenej 74 duchovných, a to ešte predtým, ako vstúpil do platnosti nový zákon podpísaný prezidentom Alexandrom Lukašenkom, ktorý sprísnil kontrolu nad náboženskými organizáciami. Podľa miestneho rímskokatolíckeho kňaza pôsobiaceho v exile Vjačeslava Baroka chcú takto úrady „demonštrovať Vatikánu svoju neobmedzenú moc“ v krajine. (ap)

pred 50 minútami

„Ústavný súd by musel veľmi ohýbať paragraf, aby novelu trestných kódexov odobril,“ myslia si komentátori v redakčnej debate denníka Postoj. „Na Ústavný súd má určite vplyv aj politikum, ktoré sa deje okolo zverejnenia trestnoprávnej novely, ale ústavní sudcovia by mali rozhodovať len na základe právnych argumentov, nie politického šumu,“ tvrdí Jozef Majchrák v Debate v redakcii. Myslí si, že Ústavný súd nájde nástroj na to, ako obísť obštrukciu koalície, ktorá chce so súdom vybabrať.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.