Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2023, 13:13

Ruské úrady vzniesli proti Navaľnému nové obvinenia

Navaľnyj si vo väzení odpykáva 19-ročný trest. V prípade uznania viny mu hrozí predĺženie trestu o ďalšie tri roky.

Navaľného zadržali v roku 2021 po návrate z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou. Z pokusu o otrávenie obvinil Kremeľ, ktorý to poprel.

Navaľnyj bol po zadržaní odsúdený na dva a pol roka väzenia za porušenie podmienečného trestu. Neskôr dostal ďalších deväť rokov za spreneveru a pohŕdanie súdom. Začiatkom augusta ho moskovský súd odsúdil na 19 rokov odňatia slobody pre extrémizmus.

„Naozaj proti mne začínajú každé tri mesiace nové trestné konanie,“ uviedol v piatok Navaľnyj na sociálnych sieťach.

Navaľnyj sa sťažuje na viaceré zdravotné ťažkosti a od uväznenia výrazne schudol. Okrem toho je často trestaný pobytom na samotke, kde vlani strávil najmenej 266 dní. So svetom komunikuje prostredníctvom svojich právnikov, z ktorých traja boli v októbri zadržaní.

Zásahy úradov voči členom Navaľného tímu a disentu zosilneli po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári. Väčšina prominentných ruských aktivistov a predstaviteľov opozície z Ruska emigrovala alebo boli odsúdení na dlhoročné väzenie. Za vyjadrenie nesúhlasu s inváziou na Ukrajinu už boli zadržané, pokutované či uväznené aj tisíce obyčajných Rusov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred 3 hodinami

Zástupca šéfredaktora Jozef Majchrák debatuje na Konzervatívnom fóre na tému, či sa raz Slovensko dočká solídneho konzervatívneho prezidenta. Spoločnosť mu robia komentátor denníka Štandard Dag Daniš a analytik Inštitútu Václava Klausa Filip Šebesta.

pred 5 hodinami

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.