Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2016

Turecko odvolalo svojho veľvyslanca z Berlína v reakcii na rezolúciu o Arménoch

Nemeckí poslanci urobili "historickú chybu", keď dnes schválili rezolúciu označujúcu masakru Arménov osmanskými Turkami počas prvej svetovej vojny za genocídu. V reakcii na rozhodnutie Spolkového snemu to uviedol turecký vicepremiér Numan Kurtulmuš. Turecko už v tejto súvislosti povolalo na konzultácie do Ankary svojho veľvyslanca v Berlíne Hüseyina Avniho Karsliogla.

Podľa Kurtulmuša je krok nemeckých zákonodarcov "nezlučiteľný s priateľskými vzťahmi medzi Tureckom a Nemeckom. Turecko považuje toto rozhodnutie za neplatné", citoval jeho vyjadrenie denník Hürriyet.
      

Kurtulmuš vyslovil presvedčenie, že rezolúcia odsúhlasená v Bundestagu je založená na skreslených a nepodložených tvrdeniach. Zdôraznil, že posudzovanie kontroverznej arménskej otázky nepatrí do kompetencie politikov, ale vedcov a historikov.
      

"Samozrejme, že na toto rozhodnutie zareagujeme potrebným spôsobom na všetkých úrovniach," povedal podpredseda tureckej vlády.
      

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu zase v spojitosti s rezolúciou vyhlásil, že sa Nemecko snaží znevažovaním histórie iných krajín vyrovnať s temnými stránkami vlastných dejín.
      

Schválenie rezolúcie sa očakávalo, keďže jej návrh podporovala vládnuca koalícia i opoziční Zelení. Proti vyhláseniu, ktoré má len symbolický význam, hlasoval napokon len jeden poslanec a jeden sa zdržal hlasovania.
      

Hlasovanie sa malo pôvodne uskutočniť už vlani, bolo však odložené kvôli obavám z poškodenia turecko-nemeckých vzťahov.
      

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok varoval Nemecko pred schválením rezolúcie. Ak k tomu dôjde, "prirodzene to poškodí budúce diplomatické, ekonomické, obchodné, politické a vojenské vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré sú členmi NATO", vyhlásil Erdogan.
      

Väčšina historikov sa zhoduje na tom, že systematické vyvražďovanie Arménov a ich deportácie Osmanskou ríšou, predchodkyňou moderného Turecka, si v rokoch 1915 a 1916 vyžiadali až 1,5 milióna mŕtvych. Ankara však argumentuje tým, že Arméni, Turci a príslušníci ďalších národností boli obeťami občianskej vojny.
 

Inzercia

Odporúčame

#Sieť nevylúčila spoluprácu s poslancami zo Sme rodina

#Sieť nevylúčila spoluprácu s poslancami zo Sme rodina

Koaličná strana #Sieť nevylúčila prípadnú spoluprácu s poslancami z klubu Sme rodina Petrom Marčekom, Martinou Šimkovičovou a Rastislavom Holúbekom, s ktorých prácou údajne nie sú v hnutí Borisa Kollára spokojní. Nábor však nerobí, nevidí dôvod to siliť. "Koalícia je stabilná v zostave, v akej funguje dnes," odkázala hovorkyňa #Siete Karmen Németová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.