Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2023, 12:37

Pellegrini plánuje navštíviť Ukrajinu

Českým politikom odkázal, aby sledovali konkrétne kroky Slovenska

Českým politikom odkázal, aby sledovali konkrétne kroky Slovenska

Predseda parlamentu Peter Pellegrini a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. Foto: TASR/Michal Svítok

Šéf parlamentu sa v Prahe stretol s najvyššími českými ústavnými činiteľmi.

Predseda Národnej rady Peter Pellegrini požiadal českých partnerov, aby si počkali na konkrétne kroky Slovenska v súvislosti s konfliktom na Ukrajine a nespoliehali sa na obraz, ktorý sa o Slovensku vytvára.

Povedal to po rokovaní s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou počas oficiálnej návštevy Prahy. Šéfka českej snemovne ocenila, že slovenská vláda deklaruje potrebu obnovenia hraníc Ukrajiny tak, ako sú medzinárodne uznané. 

„Máme možno iný pohľad na to, ako máme pôsobiť v oblasti dodávok zbraní a všeobecne, ako podporiť Ukrajinu, ale zhodujeme sa, že Ukrajina musí byť ten, kto v tomto konflikte musí vyjsť ako víťaz," skonštatovala Pekarová Adamová na spoločnej tlačovej konferencii. Ukrajina podľa nej potrebuje pomoc na úrovni humanitárnej aj vojenskej.

Peter Pellegrini vysvetlil predsedníčke poslaneckej snemovne postup Slovenska v súvislosti s Ukrajinou. Požiadal českých partnerov, aby počkali na konkrétne kroky a nespoliehali sa na obraz, ktorý sa o Slovensku vytvára. Dodal, že Slovensko nesmie pri tejto téme zabudnúť postarať sa o životnú úroveň domáceho obyvateľstva. Prosperujúca Ukrajina môže byť podľa neho prínosom pre rozvoj východného Slovenska.

Šéf Národnej rady vyhlásil, že Slovensko bude pozorne sledovať postoj veľkých členských krajín EÚ. Pripomenul slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že koncom roka na základe vývoja vojnového konfliktu bude pravdepodobne musieť EÚ pripraviť ďalší spôsob, ako sa správať k Ukrajine. Mnohé krajiny budú musieť podľa Pellegriniho prehodnotiť svoj doterajší postoj.

Inzercia

Predseda slovenského parlamentu potvrdil, že ako jedného z prvých zahraničných diplomatov prijal veľvyslanca Ukrajiny. „Tlmočil som mu môj záujem v najbližšej dobe navštíviť svojho ukrajinského partnera," dodal s tým, že zahraničné aktivity potreboval začať v Českej republike. Budúci týždeň chce navštíviť Rakúsko, potom Európsky parlament a predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú. „Potom sa vytvára priestor na návštevu všetkých susedov vrátane Ukrajiny," doplnil.

Podľa portálu Webnoviny Pellegrini informoval, že Slovensko nezabráni produkcii munície, ktorá následne putuje na Ukrajinu. Zároveň si želá, aby si ukrajinskí predstavitelia mohli sadnúť za rokovací stôl a vyjednať mier s predstaviteľmi Ruska.

„Nikto nesmie sedieť za vyjednávacím stolom s pištoľou pri spánku, pretože vtedy je jeho vyjednávacia pozícia slabá. Preto chápem, že Ukrajina má dostávať takú podporu – aj vojenskú, aj ekonomickú – aby mohla byť v prípade, že sa rozhodne začať rokovania o mierovom urovnaní s Ruskom, rovnocenným partnerom,“ povedal.

O ďalšej podpore Ukrajiny hovoril Pelelgrini aj s predsedom Senátu Milošom Vystrčilom. Potvrdil, že Slovensko už vyčerpalo možnosti darovania zbraňových systémov Ukrajine. Vystrčil podľa svojich slov prijal "s potešením správu", že Slovensko je pripravené podporovať Ukrajinu všetkými ostatnými spôsobmi. V Česku podľa neho platí dlhodobá koncepcia podpory Ukrajiny. Pre Česko je podľa neho zásadná obrana Ukrajiny v zmysle zachovania územnej celistvosti a nezávislosti, pretože ide aj o otázku českej bezpečnosti.

Dnes treba vedieť

teraz

Nemecký futbalový tréner Thomas Tuchel po sezóne ukončí svoje pôsobenie na lavičke Bayernu Mníchov. O jeho predčasnom odchode rozhodlo vedenie klubu v uplynulých dňoch. Tuchel pôsobil v tíme obhajcu titulu od 24. marca minulého roka a zmluvu mal platnú do roku 2025. (tasr)

pred hodinou

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si pre smrť Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v Česku Alexandra Zmejevského. Česko vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra aj toho, prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. (tasr)

pred 2 hodinami

Najvyšší súd odsúdil Sheilu Szmerekovú na tri roky väzenia za extrémizmus a vyhrážanie na internete, kde sa zviditeľnila nenávistnými prejavmi voči moslimom. Na internete ukazovala korán, vytrhala z neho strany, ktoré zapálila, a roztrhanú knihu pomočila. (tasr)

pred 3 hodinami

Minister spravodlivosti Boris Susko nevie povedať, kedy bude novela Trestného zákona zverejnená v zbierke zákonov. Súčasné naťahovanie nepovažuje za neštandardný postup. „Nechceme nič uponáhľať, aby sa nestala nejaká chyba,“ povedal novinárom. „Čo i len jedna čiarka zle zapísaná, môže byť problém. Je tam ešte obrovská práca na tom, aby sa urobili korektúry, aby sa to celé prešlo.“ Predseda parlamentu Peter Pellegrini má čas na podpis zákona do štvrtka budúceho týždňa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.