Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2023, 11:20

Šéfa ÚDZS má opäť menovať vláda, opozícia varuje, že úrad stratí nezávislosť

„Predseda nezávislého úradu musí podliehať kontrole parlamentu, inak bude len bábkou v rukách vlády,“ povedal poslanec Peter Stachura.

Šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by mala opäť menovať a odvolávať vláda na návrh ministra zdravotníctva. Doplniť sa majú aj dôvody na odvolanie. Vyplýva to z návrhu novely zákona, ktorú včera schválil kabinet. Vláda tiež navrhla, aby zákon parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

ÚDZS od roku 2004 vykonáva v oblasti verejnej správy dohľad nad poskytovaním zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti a verejným zdravotným poistením. Dohliada na všetky kľúčové oblasti systému zdravotníctva. Jeho cieľom je udržiavať finančnú stabilitu, výkonnosť a solidárnosť systému. Od apríla 2021 je jeho predsedníčkou Renáta Bláhová.

Zmena v menovaní šéfa úradu platila od minulého roka. V súčasnosti ho menuje prezidentka na návrh vlády, ktorý schvaľuje parlament.

Novelou zákona sa tiež majú opätovne doplniť medzi dôvody na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vládou aj ďalšie závažné dôvody, ktorými je najmä konanie, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie.

„Týmto krokom sa rezort ešte viac politizuje, keďže v praxi úplne odoberá nezávislosť tomuto úradu,“ reagoval poslanec Oskar Dvořák. „Za druhej Ficovej vlády sa finančnej skupine Penta práve vďaka politickému nominantovi Roberta Fica a jeho oficiálnemu súhlasu podarilo odliať z nášho systému zdravotného poistenia vyše 400 miliónov eur.“

Aj KDH odmieta zámer vlády zmeniť podmienky voľby a odvolávania predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Predseda nezávislého úradu musí podliehať kontrole parlamentu, inak bude len bábkou v rukách vlády,“ uviedol poslanec Peter Stachura. 

„Takýto krok vnímame ako výraznú politizáciu úradu, ktorý má významné postavenie v kontrole poisťovní a poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku a má byť v prvom rade nezávislou inštitúciou,“ podotkol. Dodal, že KDH bude v parlamente robiť všetko pre to, aby návrh zákona nebol prijatý.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 39 minútami

Šéf SNS a prezidentský kandidát Andrej Danko dovolenkuje v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, kde sa nedávno zúčastnila konferencie aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Informuje o tom týždenník Plus 7 dní. Danko ako podpredseda Národnej rady svoju neúčasť v parlamente počas týždňa odôvodňoval pracovnými povinnosti spojenými s prácou poslanca. Ani Národná rada ani SNS však nevysvetlii, o aké povinnosti ide. (pluska)

pred 3 hodinami

„Ukrajina je na pomoc Západu odkázaná a túto pomoc by sme im mali ďalej poskytovať, pretože ak by sa Putin presadil, bol by to precedens, ktorý by povzbudil každú krajinu, ktorá má územné nároky voči svojim susedom,“ hovorí pri druhom výročí ruskej invázii na Ukrajinu Lukáš Krivošík. Slovenskí obdivovatelia Putina by si podľa neho mali uvedomiť, že ľudský život v Rusku nemá hodnotu. Jozef Majchrák dodáva, že aj zo slovenského pohľadu je dôležité, aby ruská armáda bola čo najďalej od Užhorodu. Aj preto pokladá pomoc Západu Ukrajine za dôležitú.

pred 5 hodinami

Český spevák Tomáš Klus pri príležitosti druhého výročia vojny na Ukrajine zverejnil pieseň s názvom Prestupnik. „Zatím malej drží, třikrát sláva. Zatím ještě nečte rudý práva. Zatím můžem dělat co se dá dá dá. Třeba probrat souseda...,“ spieva s narážkou na Slovensko. Pár dní po začiatku vojny zložil Klus pieseň s názvom Ukrajino, ktorá bola poctou jej vojakom a obyvateľom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.