Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2023, 08:51

Šéf diplomacie USA opäť pricestoval do Izraela, stretne sa zrejme aj s Abbásom

Blinken vyhlásil, že chce vyvinúť úsilie, ktorého výsledkom bude predĺženie prímeria, prepustenie ďalších rukojemníkov a zvýšenie objemu humanitárnej pomoci pre Pásmo Gazy.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v noci na dnes pricestoval do Tel Avivu. Má sa stretnúť s izraelskými lídrami a prediskutovať s nimi možnosti predĺženia dočasného prímeria medzi Izraelom a militantmi z palestínskeho hnutia Hamas aj zvýšenie objemu humanitárnej pomoci smerujúcej do palestínskeho Pásma Gazy.

Ako informovala agentúra Reuters, očakáva sa, že Blinken, ktorý podniká už svoju tretiu cestu do regiónu od útoku Hamasu na Izrael zo siedmeho októbra, navštívi aj okupovaný Západný breh Jordánu. Pravdepodobne sa stretne s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

Blinken včera po rokovaniach v Bruseli pred novinármi vyhlásil, že na rokovaniach na Blízkom východe chce vyvinúť úsilie, ktorého výsledkom bude predĺženie prímeria, prepustenie ďalších rukojemníkov a zvýšenie objemu humanitárnej pomoci pre Pásmo Gazy.

Prímerie, ktoré platí od minulého piatka, prinieslo do Pásma Gazy prvú prestávku po siedmich týždňoch, počas ktorých Izrael toto územie intenzívne ostreľoval. Šlo o reakciu na prienik kománd ozbrojencov Hamasu na územie južného Izraela, kde zabili približne 1200 ľudí a zajali 240 rukojemníkov.

Zdravotnícke úrady v Gaze uviedli, že intenzívne bojové operácie izraelskej armády si v tejto husto osídlenej palestínskej enkláve doteraz vyžiadali životy viac ako 15-tisíc ľudí. Asi 40 percent obetí sú údajne deti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred hodinou

Zástupca šéfredaktora Jozef Majchrák debatuje na Konzervatívnom fóre na tému, či sa raz Slovensko dočká solídneho konzervatívneho prezidenta. Spoločnosť mu robia komentátor denníka Štandard Dag Daniš a analytik Inštitútu Václava Klausa Filip Šebesta.

pred 4 hodinami

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.