Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2023, 06:53

Prímerie medzi Izraelom a Hamasom predĺžili o deň

Izrael a Hamas v noci prostredníctvom sprostredkovateľov pokračovali v rokovaniach o prepustení ďalšej skupiny izraelských rukojemníkov.

Prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas sa predlžuje o jeden deň – do piatka. Potvrdil to hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí Madžíd Ansárí.

„Palestínska a izraelská strana dosiahli dohodu o predĺžení humanitárneho prímeria v Pásme Gazy o ďalší deň, a to za rovnakých podmienok, aké platili doteraz,“ spresnil v oficiálnom vyhlásení Ansárí, ktorého krajina sprostredkúva kontakt medzi bojujúcimi stranami.

Izrael a Hamas v noci prostredníctvom sprostredkovateľov pokračovali v rokovaniach o prepustení ďalšej skupiny izraelských rukojemníkov. Na slobodu by sa mohla dostať dnes, čo by súčasne znamenalo predĺženie dohody o prímerí.

Pôvodná – už raz predĺžená – dohoda o zastavení paľby platila do dnešnej siedmej ráno miestneho času. Necelé dve hodiny pred vypršaním prímeria vojenské krídlo palestínskeho radikálneho hnutia Hamas oznámilo, že svoje jednotky uviedlo do stavu pohotovosti, uviedla britská stanica BBC. 

Nemenovaný zástupca izraelských úradov v noci na dnes pre izraelskú televíznu stanicu povedal, že ak Hamas nezmení svoj návrh – prepustiť sedem žien a detí a odovzdať tri telá namiesto desiatich živých rukojemníkov –, Izrael v palestínskom Pásme Gazy obnoví svoje bojové operácie.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si pre smrť Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v Česku Alexandra Zmejevského. Česko vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra aj toho, prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. (tasr)

pred 2 hodinami

Najvyšší súd odsúdil Sheilu Szmerekovú na tri roky väzenia za extrémizmus a vyhrážanie na internete, kde sa zviditeľnila nenávistnými prejavmi voči moslimom. Na internete ukazovala korán, vytrhala z neho strany, ktoré zapálila, a roztrhanú knihu pomočila. (tasr)

pred 3 hodinami

Minister spravodlivosti Boris Susko nevie povedať, kedy bude novela Trestného zákona zverejnená v zbierke zákonov. Súčasné naťahovanie nepovažuje za neštandardný postup. „Nechceme nič uponáhľať, aby sa nestala nejaká chyba,“ povedal novinárom. „Čo i len jedna čiarka zle zapísaná, môže byť problém. Je tam ešte obrovská práca na tom, aby sa urobili korektúry, aby sa to celé prešlo.“ Predseda parlamentu Peter Pellegrini má čas na podpis zákona do štvrtka budúceho týždňa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.