Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2023, 14:24

Rusko využíva utečencov ako zbraň, varujú severské štáty NATO

Fínska ministerka zahraničia uviedla, že Moskva nielenže necháva migrantov bez dokladov cestovať cez Rusko, ale týchto ľudí aj mobilizuje.

Ministri zahraničných vecí krajín NATO, ktoré hraničia s Ruskom, vyjadrili obavy v súvislosti s prílevom nelegálnych migrantov do Fínska. 

Vláda v Helsinkách včera rozhodla o uzavretí posledného otvoreného hraničného priechodu s Ruskom. „Na našich hraniciach sme zažili hybridnú operáciu zo strany Ruska,“ uviedla fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová na zasadnutí krajín NATO v Bruseli.

Fínska pohraničná stráž v uplynulých týždňoch zaznamenala prudký nárast ľudí najmä z Blízkeho východu, ktorí cestovali z Ruska bez potrebných dokladov. Vo Fínsku požiadali o azyl.

Valtonenová uviedla, že Moskva nielenže necháva migrantov bez dokladov cestovať cez Rusko, ale týchto ľudí aj mobilizuje. Fínske hraničné priechody zostanú uzavreté počas dvoch týždňov a z Ruska bude vjazd povolený iba pre nákladné vlaky.

Estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna uviedol, že túto otázku bude konzultovať s ministrami pobaltských a severských krajín. „Musíme sa naozaj obávať, že Rusko využíva nevinných ľudí, utečencov; tlačí ich cez hranice,“ povedal. „Ak si viete predstaviť poveternostné podmienky na severe, je to niečo veľmi kritické. Naozaj dúfam, že neuvidíme žiadnych mŕtvych ľudí a utečencov.“

Dodal, že za vzniknutú situáciu nesie zodpovednosť Rusko. Moskva podľa neho využíva nevinných ľudí ako zbraň. 

Fínsko začiatkom tohto roka ukončilo desaťročia neutrality a v reakcii na inváziu Moskvy na Ukrajinu sa stalo členom NATO.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami
pred 3 hodinami

Zástupca šéfredaktora Jozef Majchrák debatuje na Konzervatívnom fóre na tému, či sa raz Slovensko dočká solídneho konzervatívneho prezidenta. Spoločnosť mu robia komentátor denníka Štandard Dag Daniš a analytik Inštitútu Václava Klausa Filip Šebesta.

pred 5 hodinami

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.