Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2023, 16:06

Kandidát na šéfa polície Solák

V parlamente hovoril o vzťahu s Hamranom. Nechce robiť politiku a avizuje zmeny

V parlamente hovoril o vzťahu s Hamranom. Nechce robiť politiku a avizuje zmeny

Foto: TASR/Jakub Kotian

„Nie je mu cudzia policajná uniforma, je to policajt telom a dušou,“ povedal o ňom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na výbore.

Dočasný policajný prezident Ľubomír Solák sa v stredu posadil pred poslancov brannobezpečnostného výboru, ktorí ho vypočúvali. Výbor prijal uznesenie, že spĺňa podmienky na vymenovanie do funkcie.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok nie je rozhodnutím výboru viazaný, no už avizoval, že by chcel zo Soláka urobiť stáleho šéfa polície. 

„Nie je mu cudzia policajná uniforma, je to policajt telom a dušou,“ povedal o ňom minister na výbore. Dodal, že výber Soláka bol podmienený aj jeho víziou týkajúcou sa upokojenia situácie v policajnom zbore.

Solák má hodnosť plukovníka a v policajnom zbore pôsobil od roku 1990 do roku 2015. Prešiel viacerými pozíciami od obvodného oddelenia v Spišskej Novej Vsi , odboru policajných akcií v Prešove až po útvar osobitného určenia v Bratislave, kde zastával pozíciu veliteľa jednotky. 

V policajnom zbore skončil po nepovolenej streľbe ostrými nábojmi na cvičení v rozostavanej nemocnici Rázsochy. Vtedajším veliteľom útvaru bol Štefan Hamran.

Na incident sa Soláka pýtali aj poslanci na vypočutí. Solák priznal, že cvičenie podpísal, ale nebol na ňom fyzicky prítomný. Zároveň povedal, že bolo schválené veliteľom útvaru.

„Nikdy som za to nebol disciplinárne stíhaný,“ uviedol s tým, že deväť mesiacov potom odišiel z policajného zboru. Rozhodnutie urobil preto, lebo mal odpracovaných 25 rokov a povedal si, že to stačí.

Pripustil však, že sa do toho mohol premietnuť aj vzťah s Hamranom. Ten sa podľa Soláka po incidente na Rázsochách kvalitatívne zhoršil.

Inzercia

Po skončení v policajnom zbore v roku 2015 prešiel Solák k mestskej polícii. V Bratislave sa postupne prepracoval na post veliteľa okresného riaditeľstva v Starom Meste.

Za jeden z hlavných problémov v polícii považuje personálne poddimenzovanie. Jeho základnou filozofiou je vrátiť policajtov do ulíc. Tvrdí, že chce posilniť personálne kapacity krajských riaditeľstiev a plánuje tiež prehodnotiť činnosti jednotlivých útvarov na prezídiu.

Chcel, aby ho policajti vnímali ako hovorcu. Podľa neho musí polícia komunikovať jasne a stručne a nerobiť politiku. „Verejnosť musí mať pocit, že naša práca je kvalitná a seriózna a vnímaná nestranne,“ povedal.

Post policajného prezidenta prijal preto, lebo mal pocit, že verejnosť vníma políciu len ako NAKA. Policajný zbor je však podľa neho aj o dopravákoch, policajtoch v uliciach, kriminalistoch o technikoch.

Na otázky poslancov odpovedal, že sa pozná s expolicajtom Jánom Kaľavským, ktorý je neprávoplatne odsúdený. Hovorí, že sa poznajú, lebo pochádzajú z východného Slovenska a niekoľkokrát sa stretli. „Čo si kto navarí, nech si zje a nech rozhodnú potom súdy,“ dodal.

V súvislosti s obvinenými vyšetrovateľmi „čurillovcami“ uviedol, že bude rešpektovať rozhodnutie súdu. 

Plánuje robiť aj personálne zmeny. Garantoval však, že ľudia, ktorých sa to bude týkať, sa to dozvedia od neho v jeho kancelárii. Zároveň zdôraznil, že to budú čisto jeho nominácie, čo bola jedna z jeho podmienok. „Nerád by som získal nálepku, že som bol len nominantom niekoho,“ doplnil s tým, že má od ministra dôveru, aby zmeny robil sám.

Dnes treba vedieť

teraz

Polícia avizuje v súvislosti so štvrtkovými protestmi farmárov viaceré dorpavné obmedzenia na území celého Slovenska. Dohliadať bude na nerušený priebeh jázd poľnohospodárskych strojov i dodržiavanie verejného poriadku. Protesty sa očakávajú vo viacerých mestách. (tasr)

pred 47 minútami

NAKA realizuje v týchto dňoch rozsiahlu policajnú akciu Nájomca 2, ktorá je zameraná na dokumentovanie drogovej trestnej činnosti v Bratislave a okolí. Zadržaných bolo 16 osôb, obvinenie bolo vznesené 13 osobám. Vykonaných bolo viac ako 20 domových a iných prehliadok. Informuje policajné prezídium. (tasr)

pred 55 minútami

Ján Kuciak vlastne v posmrtnom vydaní opísal dekadenciu Ficovho vládnutia. Predostrel obraz premiéra, ktorý sa obklopuje pochybnými figúrkami a potrebuje slabé inštitúcie, ktoré neohrozia záujmy strany a jej biznisového podhubia. Išlo len o zlomok obrazu, ďalšie čriepky sa o niekoľko mesiacov začali skladať z Kočnerovej Threemy a prvých výpovedí ľudí zvnútra systému. Hoci sa predstavitelia Smeru neskôr vysmievali médiám, že v tie dni a týždne uverili talianskej stope, faktom je, že neskoršia stopa vedúca k Marianovi Kočnerovi dopadala na Smer – ale aj na krajinu ako takú – ako oveľa ťažšie bremeno. Píše Martin Hanus.

pred hodinou

Nemecký futbalový tréner Thomas Tuchel po sezóne ukončí svoje pôsobenie na lavičke Bayernu Mníchov. O jeho predčasnom odchode rozhodlo vedenie klubu v uplynulých dňoch. Tuchel pôsobil v tíme obhajcu titulu od 24. marca minulého roka a zmluvu mal platnú do roku 2025. (tasr)

pred 3 hodinami

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si pre smrť Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v Česku Alexandra Zmejevského. Česko vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra aj toho, prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. (tasr)

pred 4 hodinami

Najvyšší súd odsúdil Sheilu Szmerekovú na tri roky väzenia za extrémizmus a vyhrážanie na internete, kde sa zviditeľnila nenávistnými prejavmi voči moslimom. Na internete ukazovala korán, vytrhala z neho strany, ktoré zapálila, a roztrhanú knihu pomočila. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.