Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2023, 12:56

Pomoc so splácaním hypoték

Vláda schválila nový daňový bonus, ľudia dostanú aj špeciálny mesačný príspevok

Vláda schválila nový daňový bonus, ľudia dostanú aj špeciálny mesačný príspevok

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Štátna pomoc pokryje maximálne 75 percent z rozdielu medzi splátkou úrokov v roku 2022 a 2023, maximálne však 150 eur mesačne.

Vláda dnes schválila sľubovanú pomoc so splácaním úverov. Tá bude mať formu nového daňového bonusu zo zvýšenia zaplatenej splátky. Jeho maximálna výška bude 1800 eur a budú si ho môcť uplatniť ľudia, ktorých ročný zdaniteľný príjem nepresahuje 2086 eur mesačne, čiže 1,6-násobok priemernej mzdy za rok 2022.

Daňový bonus má, samozrejme, viacero pravidiel. Jedným z nich je to, že ak má hypotéka viacero spoludlžníkov, napríklad dvoch manželov, príjmový limit sa zvyšuje na dvojnásobok.

Bonus si však bude môcť zároveň uplatniť iba jeden z nich.

Okrem toho bonus sa dá použiť iba na jednu nehnuteľnosť a musí to byť tá, v ktorej dlžník býva.  

Štátna pomoc pokryje maximálne 75 percent z rozdielu medzi splátkou v roku 2022 a 2023, maximálne však 150 eur mesačne. Celková najvyššia možná pomoc tak za rok dosiahne 1800 eur.

V prípade, že dlžníkovi narástli úroky počas roku 2023, bonus sa bude vypočítavať pomerne na počet mesiacov, počas ktorých už platila zvýšená sadzba.

V budúcom roku zároveň ministerstvo práce zavedie nový príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Pravidlá budú rovnaké ako pri daňovom bonuse: jeho výška bude maximálne 75 percent zo zvýšenia splátky, najviac 150 eur mesačne. Dávka by sa mala vyplácať každý mesiac, nárok na ňu budú mať ľudia, ktorých mesačný príjem nepresiahne 1,6-násobok priemernej mesačnej mzdy. Vláda by mala zároveň možnosť každý rok výšku tohto príspevku meniť. 

Inzercia

Od januára budúceho roka sa bude meniť aj už existujúci daňový bonus z úrokov určený mladým, ktorý existuje už niekoľko rokov.

Ten môže dosiahnuť maximálne 400 eur a pokryť môže 50 percent zo zaplatených úrokov. Okrem toho aby mal dlžník na bonus nárok, jeho priemerný príjem nemohol rok pred podpisom hypotekárnej zmluvy presiahnuť 1,3-násobok priemernej mzdy.

Od budúceho roka sa však mení aj tento bonus. Pre úvery uzatvorené od januára 2024 tak už budú platiť nové voľnejšie pravidlá. V prvom rade sa jeho maximálna výška zvýši na 1200 eur. Zvýši sa však aj maximálna výška príjmu, a to z 1,3- na 1,6-násobok priemernej mzdy.

Vláda zároveň schválila skrátené legislatívne konanie pre návrh, v najbližších dňoch by ho teda mal odklepnúť aj parlament. Vláda sa tak rozhodla pre relatívne širokú pomoc, a to aj napriek upozorneniam Národnej banky Slovenska, že väčšina dlžníkov nárast úrokov zvládne.

Pre väčšinu ľudí s hypotékami totiž refixácia prinesie zvýšenie splátky o menej ako sto eur. Výraznejší nárast splátok, čiže zvýšenie vyššie ako 300 eur, sa dotkne iba troch percent hypoték, čo je približne 12-tisíc domácností.

 

Dnes treba vedieť

pred 42 minútami

NAKA realizuje v týchto dňoch rozsiahlu policajnú akciu Nájomca 2, ktorá je zameraná na dokumentovanie drogovej trestnej činnosti v Bratislave a okolí. Zadržaných bolo 16 osôb, obvinenie bolo vznesené 13 osobám. Vykonaných bolo viac ako 20 domových a iných prehliadok. Informuje policajné prezídium. (tasr)

pred 50 minútami

Ján Kuciak vlastne v posmrtnom vydaní opísal dekadenciu Ficovho vládnutia. Predostrel obraz premiéra, ktorý sa obklopuje pochybnými figúrkami a potrebuje slabé inštitúcie, ktoré neohrozia záujmy strany a jej biznisového podhubia. Išlo len o zlomok obrazu, ďalšie čriepky sa o niekoľko mesiacov začali skladať z Kočnerovej Threemy a prvých výpovedí ľudí zvnútra systému. Hoci sa predstavitelia Smeru neskôr vysmievali médiám, že v tie dni a týždne uverili talianskej stope, faktom je, že neskoršia stopa vedúca k Marianovi Kočnerovi dopadala na Smer – ale aj na krajinu ako takú – ako oveľa ťažšie bremeno. Píše Martin Hanus.

pred hodinou

Nemecký futbalový tréner Thomas Tuchel po sezóne ukončí svoje pôsobenie na lavičke Bayernu Mníchov. O jeho predčasnom odchode rozhodlo vedenie klubu v uplynulých dňoch. Tuchel pôsobil v tíme obhajcu titulu od 24. marca minulého roka a zmluvu mal platnú do roku 2025. (tasr)

pred 3 hodinami

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si pre smrť Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v Česku Alexandra Zmejevského. Česko vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra aj toho, prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. (tasr)

pred 3 hodinami

Najvyšší súd odsúdil Sheilu Szmerekovú na tri roky väzenia za extrémizmus a vyhrážanie na internete, kde sa zviditeľnila nenávistnými prejavmi voči moslimom. Na internete ukazovala korán, vytrhala z neho strany, ktoré zapálila, a roztrhanú knihu pomočila. (tasr)

pred 4 hodinami

Minister spravodlivosti Boris Susko nevie povedať, kedy bude novela Trestného zákona zverejnená v zbierke zákonov. Súčasné naťahovanie nepovažuje za neštandardný postup. „Nechceme nič uponáhľať, aby sa nestala nejaká chyba,“ povedal novinárom. „Čo i len jedna čiarka zle zapísaná, môže byť problém. Je tam ešte obrovská práca na tom, aby sa urobili korektúry, aby sa to celé prešlo.“ Predseda parlamentu Peter Pellegrini má čas na podpis zákona do štvrtka budúceho týždňa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.