Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2023, 11:34

Štáty severnej Európy budú spoločne chrániť podmorskú infraštruktúru

Rozhodnutie aktivovať obrannú klauzulu Spoločných expedičných síl vyvolali bezpečnostné incidenty a poškodenia podmorskej infraštruktúry v Baltskom mori.

Desať severoeurópskych krajín, tvoriacich Spoločné expedičné sily (JEF), sa rozhodlo aktivovať obrannú klauzulu pre nasadenie dodatočných vojenských prostriedkov na ochranu podmorskej infraštruktúry v Baltskom mori.

JEF je koalícia krajín vedená Spojeným kráľovstvom. Združuje Dánsko, Estónsko, Fínsko, Holandsko, Island, Lotyšsko, Litvu, Nórsko a Švédsko. Okrem Švédska, ktoré čaká na ratifikáciu svojho členstva zo strany Maďarska a Turecka, sú tiež členmi NATO. Cieľom koalície je operačná obrana v oblasti severnej Európy.

Rozhodnutie aktivovať obrannú klauzulu vyvolali bezpečnostné incidenty a poškodenia podmorskej infraštruktúry v Baltskom mori. „Je to prvýkrát, čo JEF aktivuje obrannú klauzulu,“ uviedli ministri obrany členských krajín po včerajších online rokovaniach.

Tlačová agentúra AFP citovala švédskeho ministra obrany Pal Jonsona, ktorá uviedol, že pôjde o spoločný námorný dozor. Spustia ho začiatkom decembra.

„Asi dvadsať vojnových lodí bude rozmiestnených v Baltskom mori aj v oblastiach severného Atlantiku, aby sa zohľadnila bezpečnostná situácia a aby sa lepšie chránila kľúčová podmorská infraštruktúra,“ uviedol Jonson. Podľa neho o vyslanie jasného signálu do Ruska.

Členské krajiny JEF sa už v októbri dohodli na posilnení bezpečnosti v Baltskom mori, krátko po poškodení plynovodu Balticconnector medzi Fínskom a Estónskom. V septembri 2022 výbuchy poškodili aj podmorské plynovody Nord Stream, ktoré prepravovali ruský plyn do západnej Európy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Ukrajina je na pomoc Západu odkázaná a túto pomoc by sme im mali ďalej poskytovať, pretože ak by sa Putin presadil, bol by to precedens, ktorý by povzbudil každú krajinu, ktorá má územné nároky voči svojim susedom,“ hovorí pri druhom výročí ruskej invázii na Ukrajinu Lukáš Krivošík. Slovenskí obdivovatelia Putina by si podľa neho mali uvedomiť, že ľudský život v Rusku nemá hodnotu. Jozef Majchrák dodáva, že aj zo slovenského pohľadu je dôležité, aby ruská armáda bola čo najďalej od Užhorodu. Aj preto pokladá pomoc Západu Ukrajine za dôležitú.

pred 6 hodinami

Český spevák Tomáš Klus pri príležitosti druhého výročia vojny na Ukrajine zverejnil pieseň s názvom Prestupnik. „Zatím malej drží, třikrát sláva. Zatím ještě nečte rudý práva. Zatím můžem dělat co se dá dá dá. Třeba probrat souseda...,“ spieva s narážkou na Slovensko. Pár dní po začiatku vojny zložil Klus pieseň s názvom Ukrajino, ktorá bola poctou jej vojakom a obyvateľom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.