Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2023, 11:06

Šutaj Eštok zostáva vo funkcii

Prvý z ministrov novej vlády ustál odvolávanie, opozícii nestačilo 61 hlasov

Prvý z ministrov novej vlády ustál odvolávanie, opozícii nestačilo 61 hlasov

Foto: TASR

Matúša Šutaja Eštoka v parlamente podporilo 75 koaličných poslancov, ktorí hlasovali proti vysloveniu nedôvery.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zostáva vo funkcii. Za jeho odvolanie hlasovalo 61 poslancov zo 136 prítomných, proti bolo 75 zákonodarcov. 

Za vyslovenie nedôvery bola celá prítomná opozícia. Naopak, všetci prítomní koaliční poslanci boli proti. Na odvolanie bolo potrebných 76 hlasov.

Opozícia chcela ministra odvolať za čistky vo vedení polície, ako aj za porušovanie zákona pri postavení vyšetrovateľov mimo služby. Vláda s vyslovením nedôvery nesúhlasila.

O návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi začalo plénum rokovať vo štvrtok (23. 11.). Opozícia tvrdila, že minister porušil zákon, keď nekomunikoval s Úradom na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti pri rozhodnutí o postavení vyšetrovateľov mimo služby, pričom títo mali status chráneného oznamovateľa.

Kritizovala tiež opatrenia na slovensko-maďarských hraniciach, ktoré považuje za divadlo.

„Opozičný cirkus sa skončil s očakávaným výsledkom. Idem ďalej pracovať na bezpečnom Slovensku, kde zákon platí rovnako pre každého,“ reagoval Šutaj Eštok na výsledok hlasovania.

Inzercia

Premiér Robert Fico deklaroval, že minister má jeho dôveru a vláda s návrhom na odvolanie nesúhlasí. Šutaj Eštok trval na tom, že pri postavení vyšetrovateľov mimo služby konal zákonne.

Podčiarkol, že spomínaní vyšetrovatelia sú naďalej obvinení, preto sú postavení mimo služby. Návrh na svoje  odvolanie označil za neopodstatnený a argumenty opozície za frašku.

Podľa KDH minister neukončil chaos, ktorý sľuboval ukončiť. Šéfka poslaneckého klubu Martina Holečková tvrdí, že jeho konanie rozdeľuje spoločnosť, prehlbuje konflikty a prináša hanbu na medzinárodnej úrovni.

„Ministrovi stačilo len pár dní na to, aby svojimi krokmi a arogantným správaním presvedčil nás a aj celú verejnosť, že by mal vo svojej funkcii skončiť,“ uviedla v stanovisku Holečková. Šutaj Eštok podľa nej neprináša sľúbený pokoj, poriadok a riadne demokratické fungovanie inštitúcií.

KDH kritizuje ministra aj za to, že nedokázal ukončiť vojnu v polícii a podľa hnutia sa vyhrážal sudcovi len preto, lebo nerozhodol tak, ako chcel on. „Minister bol síce akčný v hone na utečencov, ktorí neexistujú, no za celý čas vo funkcii nedokázal zdvihnúť telefón a zavolať šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov,“ doplnila šéfka klubu hnutia.

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Nemecký futbalový tréner Thomas Tuchel po sezóne ukončí svoje pôsobenie na lavičke Bayernu Mníchov. O jeho predčasnom odchode rozhodlo vedenie klubu v uplynulých dňoch. Tuchel pôsobil v tíme obhajcu titulu od 24. marca minulého roka a zmluvu mal platnú do roku 2025. (tasr)

pred hodinou

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si pre smrť Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v Česku Alexandra Zmejevského. Česko vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra aj toho, prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. (tasr)

pred 3 hodinami

Najvyšší súd odsúdil Sheilu Szmerekovú na tri roky väzenia za extrémizmus a vyhrážanie na internete, kde sa zviditeľnila nenávistnými prejavmi voči moslimom. Na internete ukazovala korán, vytrhala z neho strany, ktoré zapálila, a roztrhanú knihu pomočila. (tasr)

pred 3 hodinami

Minister spravodlivosti Boris Susko nevie povedať, kedy bude novela Trestného zákona zverejnená v zbierke zákonov. Súčasné naťahovanie nepovažuje za neštandardný postup. „Nechceme nič uponáhľať, aby sa nestala nejaká chyba,“ povedal novinárom. „Čo i len jedna čiarka zle zapísaná, môže byť problém. Je tam ešte obrovská práca na tom, aby sa urobili korektúry, aby sa to celé prešlo.“ Predseda parlamentu Peter Pellegrini má čas na podpis zákona do štvrtka budúceho týždňa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.