Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2023, 06:38

Súčasťou panorámy Paríža je opäť aj silueta sanktusníka Chrámu Matky Božej

Súčasťou panorámy Paríža je opäť aj silueta sanktusníka Chrámu Matky Božej

Foto: X/Néo Actu

Katedrála bude pre verejnosť znovuotvorená ôsmeho decembra 2024, teda až po letných olympijských hrách v Paríži.

Nad parížskou katedrálou Notre-Dame sa začína zreteľne črtať jej staronová dominanta – replika ikonickej štíhlej veže sanktusník. Pôvodný sa zrútil pri požiari, ktorý Chrám Matky Božej zachvátil 15. apríla 2019. Nový je identický so svojím predchodcom zhotoveným v 19. storočí podľa návrhu architekta Eugèna Viollet-Le-Duca.

Vládny úrad dohliadajúci na renováciu katedrály sa odmietol vyjadriť k postupu stavebných prác, no podľa medializovaných správ bude masívna dubová konštrukcia, ktorá tvorí kostru veže a dosahuje výšku 96 metrov, dokončená v decembri. Lešenie okolo sanktusníka však ešte zostane na mieste, aby naň bolo možné začiatkom budúceho roka možné nainštalovať krytinu a ozdobné prvky.

Chrámová loď a chór katedrály, ktoré boli pri požiari tiež zničené, majú byť dokončené v roku 2024. Potom sa môže začať so stavbou strechy.

Záverečné fázy renovácie zahŕňajú aj vyčistenie interiéru – ide o plochy s rozlohou približne 42-tisíc štvorcových metrov. V poslednom štvrťroku roku 2024 bude v katedrále nainštalovaný nový mobiliár do liturgických priestorov aj 1500 dizajnových stoličiek z dubového masívu.

Katedrála bude pre verejnosť znovuotvorená ôsmeho decembra 2024, teda až po letných olympijských hrách v Paríži. Tento termín potvrdil koncom augusta i francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Chrám Matky Božej v Paríži je majstrovským dielom gotického umenia obdivovaným na celom svete. Pred požiarom doň ročne zavítalo v priemere 12 miliónov návštevníkov, v priebehu roka sa tam konávalo okolo 2500 bohoslužieb a asi 150 koncertov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.