Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2023, 16:29

Sulík reaguje na NKÚ

K žiadnej sprenevere nedošlo, chyby boli len v účtovníctve. Expo bol úspech

K žiadnej sprenevere nedošlo, chyby boli len v účtovníctve. Expo bol úspech

Richard Sulík. Foto: TASR

„Keby som pochybil ja, tak to v tej správe bude, to mám priamo od riaditeľa NKÚ,“ tvrdí šéf SaS a exminister hospodárstva.

Pochybenia okolo Expo Dubaj 2020 sú podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka iba v oblasti účtovníctva. Podľa jeho slov ministerstvo hospodárstva minulo z vyčleneného rozpočtu 8,7 milióna eur na prezentáciu Slovenska na medzinárodnej výstave 7,7 milióna, čím milión eur ušetrilo. Reagoval tak na minulotýždňové tvrdenia Najvyššieho kontrolného úradu.

„K pochybeniam došlo v oblasti účtovníctva a výkazníctva, ale to neznamená, že sa ,prešustrovali‘ peniaze. Naopak, my sme ušetrili milión eur z rozpočtu, ktorý bol riadne schválený,“ uviedol Sulík. Expo Dubaj bolo podľa neho napriek časovej tiesni pre Slovensko úspešné.

Podľa Sulíka v správe NKÚ nie je uvedené, že by pochybil on ako minister. „Ale keby som pochybil ja, tak to v tej správe bude, to mám priamo od riaditeľa NKÚ,“ dodal.

Vyjadroval sa taktiež k jednotlivým bodom správy NKÚ. Vyšší náklad na prenájom priestorov vznikol podľa neho najmä zo šesťmesačného meškania výstavy, ktorá sa pre pandémiu preložila na apríl 2021. Dodal, že čo sa týka nevyúčtovaného ubytovania, nemá vedomosť o tom, že by v apartmánoch prenocovali iné osoby ako tie, ktoré pracovali v pavilóne. „Keby tam mohol spávať kde-kto, neušetríme milión eur,“ konštatoval Sulík.

Vzhľadom na alkohol za vyše 106-tisíc eur sa vyjadril, že išlo o alkohol, ktorý bol predávaný v reštaurácii Take Away.

„Jedine ministerstvo hospodárstva bolo oprávnené mať registrovanú pokladňu. Všetky tržby tak išli na účet ministerstva, ktoré ich následne odovzdávalo prevádzkovateľovi reštaurácie. Ministerstvo inkasovalo 848-tisíc eur a poukázalo prevádzkovateľovi 708-tisíc. Zostatok 140-tisíc eur ministerstvo zadržalo. Alkohol v sume 106 700 eur nebol predmetom tohto zúčtovania, ale bol prevzatý prevádzkovateľom. Nemám najmenší dôvod predpokladať, že došlo k sprenevere alebo krádeži peňazí,“ uzavrel Sulík.

Koncom minulého týždňa NKÚ informoval, že na základe ich kontroly MH pri príprave a organizácii Svetovej výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát zlyhalo. Podľa NKÚ bolo 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne, pričom vyše 400-tisíc eur súvisiacich s reštauráciou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je predmetom súdnych sporov.

Rezort hospodárstva podľa NKÚ nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 48 minútami

Polícia avizuje v súvislosti so štvrtkovými protestmi farmárov viaceré dopravné obmedzenia na území celého Slovenska. Dohliadať bude na nerušený priebeh jázd poľnohospodárskych strojov i dodržiavanie verejného poriadku. Protesty sa očakávajú vo viacerých mestách. (tasr)

pred hodinou

NAKA realizuje v týchto dňoch rozsiahlu policajnú akciu Nájomca 2, ktorá je zameraná na dokumentovanie drogovej trestnej činnosti v Bratislave a okolí. Zadržaných bolo 16 osôb, obvinenie bolo vznesené 13 osobám. Vykonaných bolo viac ako 20 domových a iných prehliadok. Informuje policajné prezídium. (tasr)

pred hodinou

Ján Kuciak vlastne v posmrtnom vydaní opísal dekadenciu Ficovho vládnutia. Predostrel obraz premiéra, ktorý sa obklopuje pochybnými figúrkami a potrebuje slabé inštitúcie, ktoré neohrozia záujmy strany a jej biznisového podhubia. Išlo len o zlomok obrazu, ďalšie čriepky sa o niekoľko mesiacov začali skladať z Kočnerovej Threemy a prvých výpovedí ľudí zvnútra systému. Hoci sa predstavitelia Smeru neskôr vysmievali médiám, že v tie dni a týždne uverili talianskej stope, faktom je, že neskoršia stopa vedúca k Marianovi Kočnerovi dopadala na Smer – ale aj na krajinu ako takú – ako oveľa ťažšie bremeno. Píše Martin Hanus.

pred hodinou

Nemecký futbalový tréner Thomas Tuchel po sezóne ukončí svoje pôsobenie na lavičke Bayernu Mníchov. O jeho predčasnom odchode rozhodlo vedenie klubu v uplynulých dňoch. Tuchel pôsobil v tíme obhajcu titulu od 24. marca minulého roka a zmluvu mal platnú do roku 2025. (tasr)

pred 3 hodinami

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si pre smrť Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v Česku Alexandra Zmejevského. Česko vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra aj toho, prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.