Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2023, 14:49

Rutte je favoritom na budúceho šéfa NATO napriek šokujúcim voľbám v Holandsku

Nástupcu Stoltenberga majú oznámiť pred júlovým samitom aliancie vo Washingtone.

Odchádzajúci holandský premiér Mark Rutte je jasným favoritom na post budúceho generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO), aj keď víťazstvo pravicových populistov vo voľbách v jeho vlasti môže uškodiť jeho politickému odkazu. Píše to agentúra AFP.

Mnohí diplomati dávajú výraznú prednosť práve tomuto veteránovi politiky pred inými sľubnými uchádzačmi o funkciu šéfa NATO, medzi ktorými sú napríklad estónska premiérka Kaja Kallasová a lotyšský minister zahraničných vecí Krišjánis Kariňš. Post na budúci rok prevezme niekto nový od súčasného šéfa NATO Jensa Stoltenberga.

Nástupcu Stoltenberga majú oznámiť pred júlovým summitom aliancie vo Washingtone. Stoltenbergovo desaťročné pôsobenie vo funkcii dvakrát predĺžili, dôvodom bola ruská vojna na Ukrajine.

Rutte (56) v predchádzajúcich rokoch vylúčil, že by sa ujal tohto postu, ale teraz, po svojej prekvapivej demisii v lete, je k dispozícii.

Minulý mesiac pre holandské médiá povedal, že riadiť alianciu je "veľmi zaujímavá" práca a bude tejto šanci otvorený, ak mu "príde do cesty".

Po 13 rokoch riadenia Holandska je Rutte podľa diplomatov na európskej scéne známou postavou a tohto holandského spoľahlivého politika uprednostňujú aj také ťažké váhy v NATO ako Spojené štáty, Británia, Francúzsko a Nemecko.

Inzercia

„Je kandidátom na generálneho tajomníka NATO. Dal jasne najavo, že je k dispozícii a má tam širokú podporu," povedal diplomat v aliancii.

Niektorí podporovatelia chcú uzavrieť jeho nomináciu čoskoro, aby sa NATO vyhlo situácii, že funkcia generálneho tajomníka sa bude riešiť zároveň s hlavnými funkciami v EÚ po budúcoročných júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Určité búrlivé dohadovanie však zrejme nastane a ďalší zasa varujú, že to ešte nie je hotová vec, lebo odpor môže prísť od "ťažkopádnych" spojencov Turecka a Maďarska.

Úskalím pre Rutteho môže byť aj situácia, akú zanecháva za sebou v Holandsku, kde víťazstvo pravicového populistu Geerta Wildersa vo voľbách vyvolalo vlnu šoku po celej Európe. "Ak človek prichádza z vraku, môže byť preňho ťažšie vyhrať nad konkurenciou," vysvetlil diplomat z inej členskej krajiny NATO a dodal, že treba počkať, ako to nakoniec dopadne.

Rutteho vláda zohrala poprednú úlohu v podpore Ukrajiny, tento mesiac jej sľúbila ďalšie dve miliardy eur a bola jedným z hlavných aktérov pri presadzovaní darovania stíhačiek F-16 Kyjevu.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Protest farmárov v Bratislave bude prebiehať vo štvrtok od 9.00 do 15.00 h a vyžiada si dopravné obmedzenia. Trasa protestnej jazdy by mala viesť zo Seneckej cesty cez Rožňavskú, Trnavskú, Šancovú a Štefánikovu ulicu a Palisády a späť. Ďalší účastníci zhromaždenia sa pripoja z Trnavského mýta a presúvať sa budú od Lieskovskej cesty Ulicou Svornosti, Slovnaftskou a Bajkalskou ulicou, Trnavskou cestou, Šancovou a Štefánikovou ulicou na Palisády a späť. Avizované sú rozsiahle kolóny po celej trase. (tasr)

pred 6 hodinami

Britský Najvyšší súd ukončil dvojdňové pojednávanie v prípade žiadosti o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea na stíhanie do USA. Verdikt sa očakáva najskôr v marci. Assange sa na stredajšom zasadnutí súdu nezúčastnil. Podobne ako v utorok sa totiž necítil dobre. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

„Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec. Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik. Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy.“ Prečítajte si príhovor Mareka Vagoviča, ktorý zaznel na zhromaždení Orava za slušné Slovensko v Námestove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.