Útok aš-Šabábu na somálsky hotel si vyžiadal najmenej 20 mŕtvych a 60 zranených

Útok zrejme ešte stále pokračuje. Podľa slov kapitána miestnej polície sa v budove "doposiaľ ukrývajú minimálne dvaja ozbrojenci".

Najmenej 20 ľudí zahynulo a ďalších vyše 60 utrpelo zranenia pri útoku militantov z organizácie aš-Šabáb na jeden z hotelov v somálskej metropole Mogadišo. S odvolaním sa na tamojšiu políciu, zdravotníkov a svedkov o tom v stredu v noci informovala agentúra DPA.

Samovražedný útočník narazil podľa slov polície v stredu asi o 17.00 h SELČ do brány hotela Ambassador v centre Mogadiša s autom naloženým výbušninou. Následne vnikli dovnútra ďalší ozbrojení extrémisti. Pri výbuchu bola zničená vstupná brána hotela a poškodených bolo tiež viacero okolitých obchodov. Po explózii bolo z miesta počuť streľbu a militanti zadržali viacero rukojemníkov.

Somálskym bezpečnostným silám sa hotel následne podarilo obkľúčiť a oblasť uzavrieť. Agentúra AP však uviedla, že útok ešte stále pokračuje a citovala kapitána miestnej polície, podľa ktorého slov sa v budove "doposiaľ ukrývajú minimálne dvaja ozbrojenci".

K útoku sa v krátkom čase prihlásila militantná islamistická skupina aš-Šabáb spriaznená s al-Káidou.

Somálska polícia uviedla, že medzi obeťami sú doposiaľ dvaja militanti. Zabití však podľa jej slov boli aj dvaja somálski zákonodarcovia. Počet obetí sa podľa somálskej tlačovej agentúry SONNA pravdepodobne ešte bude zvyšovať.

Bojovníci aš-Šabábu vo februári odpálili v Mogadiše bombu pri bráne parku, pričom zahynulo najmenej deväť ľudí. Ďalších 17 ľudí zomrelo ešte v januári, keď sa stala terčom útoku reštaurácia na miestnom nábreží.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo