Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2023, 09:48

Putin schválil výrazné zvýšenie vojenských výdavkov, stúpnu o 70 percent

Putin schválil výrazné zvýšenie vojenských výdavkov, stúpnu o 70 percent

Foto: TASR/AP

V roku 2024 bude približne 30 percent rozpočtových výdavkov Ruska smerovať do ozbrojených síl.

Ruský prezident Vladimir Putin oficiálne schválil výrazné zvýšenie vojenských výdavkov, vďaka čomu bude v roku 2024 približne 30 percent rozpočtových výdavkov Ruska smerovať do ozbrojených síl.

Putin podpísal návrh rozpočtových plánov v pondelok, informuje tlačová agentúra Reuters. 

Moskva vynakladá čoraz viac prostriedkov na pokračovanie nevyprovokovanej vojny na Ukrajine. Náklady na obranu a bezpečnosť Ruska spolu dosiahnu v budúcom roku približne 40 percent všetkých rozpočtových výdavkov.

Výdavky na obranu sa oproti roku 2023 v nasledujúcom roku zvýšia o takmer 70 percent.

Rusko má ambiciózny cieľ príjmov v roku 2024 vo výške 391,2 miliardy dolárov, čo predstavuje plánovaný medziročný nárast o 22,3 percenta na základe predpokladov vysokých cien ropy. Analytici tvrdia, že vláda môže byť nútená zvýšiť dane z príjmu právnických osôb, ak sa tieto predpoklady ukážu ako optimistické.

Rozpočtové plány už schválili zákonodarcovia v oboch komorách parlamentu – v Štátnej dume i Rade federácie.

Tieto zmeny prichádzajú pred prezidentskými voľbami v Rusku, ktoré sa majú konať v marci 2024. Putin (71) zatiaľ oficiálne svoju kandidatúru neoznámil. O svojom rozhodnutí chce verejnosť informovať, až keď parlament určí termín konania volieb.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 25 minútami

Polícia avizuje v súvislosti so štvrtkovými protestmi farmárov viaceré dopravné obmedzenia na území celého Slovenska. Dohliadať bude na nerušený priebeh jázd poľnohospodárskych strojov i dodržiavanie verejného poriadku. Protesty sa očakávajú vo viacerých mestách. (tasr)

pred hodinou

NAKA realizuje v týchto dňoch rozsiahlu policajnú akciu Nájomca 2, ktorá je zameraná na dokumentovanie drogovej trestnej činnosti v Bratislave a okolí. Zadržaných bolo 16 osôb, obvinenie bolo vznesené 13 osobám. Vykonaných bolo viac ako 20 domových a iných prehliadok. Informuje policajné prezídium. (tasr)

pred hodinou

Ján Kuciak vlastne v posmrtnom vydaní opísal dekadenciu Ficovho vládnutia. Predostrel obraz premiéra, ktorý sa obklopuje pochybnými figúrkami a potrebuje slabé inštitúcie, ktoré neohrozia záujmy strany a jej biznisového podhubia. Išlo len o zlomok obrazu, ďalšie čriepky sa o niekoľko mesiacov začali skladať z Kočnerovej Threemy a prvých výpovedí ľudí zvnútra systému. Hoci sa predstavitelia Smeru neskôr vysmievali médiám, že v tie dni a týždne uverili talianskej stope, faktom je, že neskoršia stopa vedúca k Marianovi Kočnerovi dopadala na Smer – ale aj na krajinu ako takú – ako oveľa ťažšie bremeno. Píše Martin Hanus.

pred hodinou

Nemecký futbalový tréner Thomas Tuchel po sezóne ukončí svoje pôsobenie na lavičke Bayernu Mníchov. O jeho predčasnom odchode rozhodlo vedenie klubu v uplynulých dňoch. Tuchel pôsobil v tíme obhajcu titulu od 24. marca minulého roka a zmluvu mal platnú do roku 2025. (tasr)

pred 3 hodinami

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si pre smrť Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v Česku Alexandra Zmejevského. Česko vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra aj toho, prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.