Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. november 2023, 14:01

Jens Stoltenberg vyzval na predĺženie prestávky vo vojne Izraela s Hamasom

Dlhšia prestávka by podľa generálneho tajomníka NATO umožnila dodanie ďalšej pomoci ľudom v Gaze a prepustenie väčšieho počtu rukojemníkov.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval na predĺženie prestávky v bojoch v Pásme Gazy, čo by umožnilo dodanie ďalšej humanitárnej pomoci a prepustenie ďalších rukojemníkov zadržiavaných militantným hnutím Hamas. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA.

„Vítam dohodu medzi Izraelom a Hamasom, ktorá viedla k prepusteniu rukojemníkov a dodaniu väčšieho množstva humanitárnej pomoci... Vyzývam na predĺženie prestávky. To by umožnilo dodanie veľmi potrebnej pomoci ľudom v Gaze a prepustenie väčšieho počtu rukojemníkov,“ uviedol Stoltenberg.

Zároveň zopakoval svoje varovanie pred hrozbou eskalácie konfliktu v regióne. „Zaznamenali sme dronové a raketové útoky na pozície americkej armády v Sýrii a Iraku, ako aj útoky na obchodné lode. Toto len podčiarkuje riziko eskalácie,“ povedal šéf NATO.

Štvordňové prímerie medzi Izraelom a Hamasom sa začalo v piatok ráno. Prestávka v bojoch mala umožniť dodanie humanitárnej pomoci do obliehaného Pásma Gazy a výmenu unesených rukojemníkov za väznených Palestínčanov.

Predĺženie žiada aj šéf diplomacie EÚ

„Nič nemôže odôvodniť bezhlavú brutalitu Hamasu spustenú 7. októbra voči civilistom,“ povedal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v Barcelone na medzinárodnom fóre krajín z Európy a oblasti Stredomoria. Prestávka by mala byť podľa Borrella predĺžená, aby sa stala udržateľnou a dlhotrvajúcou počas úsilia o politické riešenie konfliktu. Žiadal tiež politické riešenie, ktoré umožní ukončiť násilie naraz a pre všetkých.

Organizátorom regionálneho fóra Únie pre Stredomorie je španielske ministerstvo zahraničných vecí. Tvorí ho 40 krajín z Európy a oblasti Stredozemného mora, ktoré rokujú o následkoch vojny v Pásme Gazy, píše spravodajský web Euronews. Izrael však medzi účastníkmi nie je, píše agentúra AP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 4 hodinami
pred 6 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.