Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2023, 14:47

Zdravie pápeža

František priznal, že má zápal pľúc. Modlitbu Anjel Pána viedol z kaplnky

František priznal, že má zápal pľúc. Modlitbu Anjel Pána viedol z kaplnky

Požehnanie pápeža Františka na veľkoplošných obrazovkách na Námestí sv. Petra 26. novembra 2023. Foto: TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino

Pontifik plánuje napriek zdravotnému stavu cestovať v piatok do Dubaja na klimatický samit.

Pápež František má zápal pľúc, ešte v sobotu Vatikán informoval o „miernej chrípke“, pre ktorú upravili jeho program.

„Dnes sa nemôžem pozrieť z okna, pretože mám problém so zápalom pľúc a dnešné zamyslenie bude čítať Mons. Braida, ktorý ich pripravuje a vždy ich robí dobre. Veľmi pekne vám ďakujem za vašu prítomnosť,“ povedal podľa Vatican news pápež v nedeľu napoludnie.

Sedel pritom v kaplnke Domu sv. Marty, vedľa monsignora Paola Braidu zo Štátneho sekretariátu. Ten prečítal pápežov príhovor, František udelil požehnanie. Príhovor a modlitbu Anjel Pána tradične prednáša pápež z okna Apoštolského paláca.

Zábery z kaplnky prenášali na obrazovky na Svätopeterské námestie. „Ďakujme Bohu, pretože konečne došlo k prímeriu,“ zaznelo na záver modlitby k situácii na Blízkom východe. Monsignor Braida tiež potvrdil pápežov úmysel zúčastniť sa na klimatickom samite v Dubaji v piatok 1. decembra.

Tlačové stredisko Svätej stolice vydalo v sobotu krátke oznámenie o tom, že pápež má „miernu chrípku“ a preto sa rušia audiencie naplánované na daný deň.

Neskôr Vatikán potvrdil, že 86-ročný pontifik absolvoval v sobotu popoludní vyšetrenie v nemocnici Gemelli, aby sa vylúčilo riziko pľúcnych komplikácií. Vyšetrenie prinieslo negatívny výsledok a pápež sa následne vrátil do Domu svätej Marty.

K zmene pápežovho zdravotného stavu, ktorý sám spomenul v nedeľu napoludnie, Vatikán zatiaľ nič nekomunikoval.

Ako pripomína Reuters, časť pápežových pľúc odstránili, keď bol ešte mladým mužom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.