Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2023, 12:35

Politické diskusie

Taraba avizuje novelu k fungovaniu Úradu na ochranu oznamovateľov

Ministerka zdravotníctva Dolinková sa chce o potratovej tabletke rozprávať s odborníkmi. V rezorte sú podľa nej prioritnejšie témy.

Vládna koalícia by mala začiatkom decembra priniesť zmenu legislatívy, ktorá sa bude týkať fungovania Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO).

V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba, nominant SNS. Na odvolávanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka nevidí žiaden dôvod.

Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková považuje za obštrukciu, že sa opozícia pri diskusii o odvolávaní ministra ešte nedostala k slovu. Dôvody na jeho koniec vo funkcii sú podľa nej jasné. Pripomenula, že Šutaj Eštok sa vyhrážal sudcovi disciplinárnym konaním.

V súvislosti s postavením vyšetrovateľov, tzv. čurillovcov, ktorí boli chránenými oznamovateľmi, mimo služby, Taraba pripomenul prípravu legislatívy. „Úrad zabetónováva vo funkciách ľudí, ktorí nemajú bezpečnostnú previerku,“ skonštatoval.

Koalícia príde so zmenou zákona 6. decembra. „Pootvárame všetky prípady, ktoré majú udelenie takejto záruky. Bude to urobené ústavným spôsobom, nenecháme si diktovať, že budeme musieť nespôsobilé osoby, ktoré sú problémom pre zákon, držať vo funkciách,“ priblížil.

Opozícia podľa Tarabu navrhla odvolať ministra vnútra len preto, že nemá čo ponúknuť ľuďom, pričom nemá ani právne argumenty a otravuje ľudí. Minister podľa neho neporušil žiaden zákon. Pripomenul, že mestský súd, ktorý rozhodol, že minister porušil zákon, nie je finálny súd. „Máme pochybnosti o tom, či mal o tom rozhodnúť mestský súd,“ dodal s tým, že jeden súd už dal ministrovi za pravdu.

Holečková z KDH: Nebolo by dobré, aby mal Smer a Hlas tri najvyššie posty v štáte

Taraba si myslí, že predseda parlamentu a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini bude kandidovať za prezidenta. „Skôr by nedávalo logiku, prečo by nekandidoval,“ povedal a dodal, že Pellegrini je dnes najhorúcejší kandidát.

„To, či SNS postaví vlastného kandidáta, je veľmi otvorená vec,“ povedal s tým, že najstaršia strana by mala postaviť vlastného národného kandidáta.

KDH podľa Holečkovej intenzívne diskutuje o postavení vlastného kandidáta na prezidenta, mohol by ním byť exminister spravodlivosti Viliam Karas alebo europoslankyňa Miriam Lexmann. „Uvedomujeme si, že by nebolo dobré pre SR, aby strany Smer a Hlas mali tri najvyššie pozície v štáte,“ povedala.

Holečková deklaruje, že KDH s nikým neobchoduje o podpore návrhov. Hnutie si vie predstaviť diskutovať o zmene volebného zákona, ako aj o pomoci rodinám s viacerými deťmi, jednorodičovským domácnostiam či opatrovateľskému segmentu. Taraba hovorí, že KDH na presadzovanie zákonov nepotrebuje. Dodal tiež, že poslanecký klub SNS je jednoliaty a nehrozí, že by niekto „odskočil“.

Taraba potvrdil, že SNS je za zachovanie rodičovského dôchodku, zvýrazňuje jeho význam ako nástroj medzigeneračnej solidarity. Nesúlad postojov medzi SNS a ministrom práce Erikom Tomášom v tejto veci vysvetlil možnou odlišnou interpretáciou predchádzajúcich rozhovorov o redefinovaní dôchodkov.

Holečková mieni, že návrh na rušenie rodičovského dôchodku vyplynul z problému, ktorým sa stalo naplnenie predvolebného sľubu strany Hlas-SD o 13. dôchodku.

„KDH stojí za zachovaním rodičovského dôchodku,“ zdôraznila. Myslí si, že ak sa našli prostriedky na zvýšenie príspevku pre dôchodcov v tomto roku, potrebné zdroje sa nájdu aj v budúcom roku. Zdôraznila tiež dôležitosť zachovania asignácie daní pre neziskové organizácie.

Raši by chcel zmenu volebných obvodov už v roku 2027, Gröhling je proti

Minister investícií Richard Raši (Hlas-SD) by považoval za ideálne, ak by sa zmena počtu volebných obvodov týkala už volieb do Národnej rady SR v roku 2027. Vníma však, že na zmenu Ústavy SR nemá koalícia v parlamente dostatok hlasov poslancov.

Podpredseda SaS Branislav Gröhling je proti tejto zmene, považoval by to za podvod na voličoch.

Viacero volebných obvodov na parlamentné voľby je podľa Rašiho dôležitých na to, aby boli regionálni lídri zvolení okresmi. "Je to tá najdemokratickejšia forma," povedal Raši. Gröhling bude iniciovať stretnutie v rámci opozície, aby si vyjasnili výhody a nevýhody takejto zmeny. Voliči by si podľa neho mohli do NR SR vyberať ľudí len z jednotlivých okresov alebo oblastí. Do národného parlamentu si podľa neho treba vyberať ľudí z celého Slovenska.

Inzercia

Gröhling v reakcii na výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR o príprave a organizácii Svetovej výstavy Expo Dubaj 2020 uviedol, že ak nastali pochybenia, treba ich vyšetriť.

"Každý, kto tam bol zodpovedný a pochybil, nech nesie zodpovednosť," povedal. Predpokladá, že šéf SaS a vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík začiatkom týždňa výsledky vysvetlí. Nechcel sa vyjadriť, či by mal preto Sulík opustiť politiku. Má podľa neho sám odpovedať, akú osobnú zodpovednosť mieni vyvodiť. Raši reagoval, že v správe je jasne napísané, že rozhodovanie bolo netransparentné a financie sa využili nehospodárne.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) má plnú dôveru Rašiho, Hlasu-SD aj vlády, keďže vysvetlil svoj právny postup pri postavení vyšetrovateľov mimo službu.

Ak sa budú robiť zmeny v Trestnom zákone alebo Trestnom poriadku, ktoré by si vyžadovali konzultáciu na európskej úrovni, bude ich viesť minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD). Rozhodnutie, čo bude ďalej so špeciálnou prokuratúrou a Špecializovaným trestným súdom, má byť podľa Rašiho výsledkom zhodnotenia ich pôsobenia a odborných diskusií. Nevie o návrhu, ktorý by hovoril o zrušení špeciálnej prokuratúry alebo jej začlenení pod generálnu prokuratúru. Gröhling podotkol, že za vlád Smeru-SD v uplynulých 12 rokoch nechceli meniť trestné zákony, no začali o tom hovoriť, až keď sa začali vyšetrovať kauzy ich nominantov.

Raši si vie predstaviť, že by špeciálny prokurátor Daniel Lipšic neostal na svojom poste až do konca funkčného obdobia, označuje ho totiž za politika, nie prokurátora. Raši zároveň uviedol, že neuvažoval o tom, či by chcel byť predsedom Hlasu-SD. Gröhling povedal, že je možné, že by nekandidoval za predsedu SaS.

Ministerka Dolinková sa chce o potratovej tabletke rozprávať s odborníkmi

Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD) verí, že má v koalícii dostatočnú politickú podporu, aby presadila stanovené priority pre oblasť zdravotníctva v programovom vyhlásení vlády (PVV). Uviedla to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Dolinková zdôraznila dôležitosť personálnej stabilizácie a zvýšenia počtu zdravotníckych pracovníkov, tiež rozhodnutie o novej národnej univerzitnej nemocnici v Bratislave. Je si vedomá, že jednou z jej prvých úloh bude "vyboxovať" čo najviac peňazí pre zdravotníctvo v budúcoročnom rozpočte. "Akékoľvek zmeny v zdravotníctve chcem prediskutovať so všetkými relevantnými aktérmi, ktorí v zdravotníctve pôsobia," deklarovala. Upozornila, že práve chýbajúca diskusia spôsobila aj problém s plánom optimalizácie nemocníc a potrebu ho riešiť legislatívnou úpravou.

Dolinkovej oponent v diskusii, člen Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo a exminister zdravotníctva Marek Krajčí (hnutie Slovensko) si cení doterajšiu ústretovosť ministerky ku konštruktívnej diskusii. Programové vyhlásenie vlády však v oblasti zdravotníctva označil za vágne.

V súvislosti s tohtotýždňovými legislatívnymi zmenami, ktoré posúvajú zavedenie maximálnych čakacích lehôt na operácie, Krajčí zopakoval výhradu, že minimálne pri niektorých typoch diagnóz mali tieto lehoty platiť, keďže sa v ich prípade už roky vytvárajú čakacie listiny.

Ministerka sa podľa neho zachovala alibisticky. "Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody," skonštatoval Krajčí. Upozornil, že odklad zavedenia čakacích lehôt môže spôsobiť zbytočné úmrtia.

Dolinková oponovala poukázaním na nepripravenosť plánu optimalizácie siete nemocníc zo strany bývalej koalície. Zároveň zdôraznila prioritu zabezpečiť plný rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti. Zopakovala, že v súčasnosti nie je zavedenie zmien plne vykonateľné. "Posun nám pomôže 'vychytať muchy', ktoré tam sú, a nastaviť dobre systém," upozornila. Odklad maximálnych čakacích lehôt podľa nej neohrozí čerpanie z plánu obnovy.

Ministerka sa vyjadrila aj k téme zavedenia chemickej interrupcie na Slovensku. O tzv. potratovej tabletke sa chce rozprávať s odborníkmi. "Mám k tomu ešte nejaké otázky a výhrady, chcem si to nechať vysvetliť," uviedla. Mieni však, že v zdravotníctve sú v súčasnosti prioritnejšie témy.

Krajčí naznačil, že využívanie chemickej interrupcie ako spôsobu umelého prerušenia tehotenstva by mohlo byť v rozpore s ústavou. Mieni preto, že v tejto otázke by mal rozhodnúť parlament, úpravou zákona. "Tak by bola krytá aj pani ministerka," poznamenal.

V prípade správ z nárastu respiračných ochorení v Číne si ministerka nemyslí, že je dôvod na znepokojenie z možného vypuknutia ďalšej vážnej pandémie na Slovensku. Upozornila navyše, že Slovensko už má skúsenosť s manažovaním pandémie, poukázala tiež na to, že covid zvýšil aj zodpovednosť ľudí a ochotu prevencie pred respiračnými ochoreniami.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami
pred 4 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.