Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. jún 2016

Turecký premiér: Nemecká rezolúcia o uznaní genocídy Arménov je "smiešna"

Ako "smiešnu" označil dnes nový turecký premiér Binali Yildirim rezolúciu, ktorou sa nemecký parlament chystá uznať masakru Arménov osmanskými Turkami počas prvej svetovej vojny za genocídu. Podľa neho táto rezolúcia poškodí vzťahy medzi Berlínom a Ankarou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nemecký Spolkový snem bude o predmetnom uznesení, ktoré podporujú vládna koalícia i opozičné strany, hlasovať vo štvrtok.
      

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok varoval Nemecko pred schválením rezolúcie. Ak dôjde k jej schváleniu, "prirodzene to poškodí budúce diplomatické, ekonomické, obchodné, politické a vojenské vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré sú členmi NATO", varoval turecký líder.
      

Väčšina historikov sa zhoduje na tom, že systematické vyvražďovanie Arménov a ich deportácie Osmanskou ríšou, predchodkyňou moderného Turecka, si v rokoch 1915 a 1916 vyžiadali až 1,5 milióna mŕtvych. Ankara však argumentuje tým, že Arméni, Turci a príslušníci ďalších národností boli obeťami občianskej vojny.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.