Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. november 2023, 06:49

Prepúštanie rukojemníkov sa nezačne skôr ako v piatok, oznámil Izrael

Podľa správ izraelských médií sa ešte stále finalizujú konkrétne podmienky prímeria.

Prepúšťanie izraelských rukojemníkov, ktoré má prebehnúť v rámci očakávaného prímeria medzi Izraelom a Hamasom, sa nezačne skôr ako v piatok. V stredu neskoro večer to vyhlásil izraelský poradca pre národnú bezpečnosť Cachi Hanegbi. 

Pôvodne sa očakávalo, že sa prepúšťanie rukojemníkov začne už vo štvrtok, informujú agentúry AP a DPA. 

V stredu skoro ráno bola oznámená dohoda sprostredkovaná Katarom, v rámci ktorej má byť prepustených najmenej 50 izraelských rukojemníkov zadržiavaných Hamasom v Pásme Gazy, a to žien a detí vo veku do 19 rokov. Výmenou za to má Izrael prepustiť minimálne 150 Palestínčanov väznených v Izraeli, a to žien a mladých mužov vo veku do 18 rokov (vrátane). 

Zároveň má začať platiť štvordňové prímerie, ktoré by sa malo podľa správ izraelských médií začať vo štvrtok o 10.00 h miestneho času (09.00 h SEČ). 

„Kontakty týkajúce sa prepustenia našich rukojemníkov neustále napredujú a pokračujú. S prepúšťaním sa začne v súlade s pôvodnou dohodou medzi oboma stranami a nebude to skôr ako v piatok," povedal vo vyhlásení poradca pre národnú bezpečnosť Hanegbi, ktorý je blízkym spolupracovníkom izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. 

Inzercia

Hanegbi neuviedol žiadne ďalšie podrobnosti, ani nevysvetlil, prečo došlo k tomuto odkladu. Podľa správ izraelských médií sa ešte stále finalizujú konkrétne podmienky prímeria. 

Poradca Hanegbi vo svojom vyhlásení neuviedol nič o tom, že by odloženie prepúšťania rukojemníkov mohlo ovplyvniť aj začiatok dohodnutého pokoja zbraní. 

Len niekoľko minút pred Hanegbiho prekvapivým vyhlásením izraelské úrady informovali novinárov o tom, že v Tel Avive vo štvrtok napoludnie otvoria mediálne centrum, ktorého úlohou bude spravodajsky "pokrývať návrat rukojemníkov". 

Dohoda o prímerí zahŕňa aj prísľub zintenzívnenia dodávok humanitárnej a ďalšej pomoci do pásma Gazy, čo zahŕňa aj dodávky paliva. Izrael uviedol, že je ochotný predĺžiť prímerie o jeden deň za každých ďalších desiatich rukojemníkov, ktorých by Hamas prepustil nad rámec už dohodnutého počtu. 

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.