Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. november 2023, 17:25

Čaputová na samite V4

Pomoc Ukrajine je dôležitá a zmysluplná

Pomoc Ukrajine je dôležitá a zmysluplná

Maďarská prezidentka Katalin Nováková, poľský prezident Andrzej Duda, český prezident Petr Pavel a prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR/Jakub Kotian

„Zhodli sme sa všetci na tom, aby Ukrajina uspela a Rusko neuspelo a že musíme Ukrajinu naďalej podporovať,“ povedal po samite v Prahe český prezident Petr Pavel.

Naša pomoc Ukrajine je dôležitá a zmysluplná, lebo je to predovšetkým aj náš záujem, aby bol v tomto regióne mier a stabilita. Po skončení prezidentského samitu krajín Vyšehradskej štvorky (V4) to v stredu povedala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Podľa českého prezidenta Petra Pavla je prirodzené, že sa názory a postoje jednotlivých krajín v niektorých otázkach líšia. „Zhodli sme sa všetci na tom, aby Ukrajina uspela a Rusko neuspelo a že musíme Ukrajinu naďalej podporovať,“ povedal.

Situáciu podľa neho vidia realisticky a vnímajú aj mnoho problémov, ktoré s ňou súvisia. To však nebráni tomu, aby našli zhodu, ako Kyjev podporovať. „To, že niektorá krajina dáva väčší akcent na konkrétnu vojenskú pomoc a druhá na materiálnu, prípadne humanitárnu alebo finančnú, je nakoniec dobre, lebo z tých čriepkov sa skladá celá skladačka pomoci, ktorú Ukrajina potrebuje,“ dodal český prezident.

Čaputová pripomenula, že stredajší samit V4 bol jej posledným vo funkcii prezidentky. Rokovania boli podľa jej slov zamerané na témy, na ktorých majú krajiny V4 spoločný záujem, a takých je podľa nej mnoho.

Okrem aktuálnej zahraničnopolitickej situácie sa zamerali na projekty Medzinárodného vyšehradského fondu a projekty vzájomnej spolupráce v infraštruktúre. Ide napríklad o vysokorýchlostné železnice, energetickú a surovinovú bezpečnosť či dátovú ekonomiku.

Prezidenti krajín V4 sa naposledy stretli na summite v Bratislave vlani v októbri, keď skupine predsedalo Slovensko. Od 1. júla jej predsedá Česko.

Podľa kancelárie Pražského hradu nadväzuje na úsilie slovenského predsedníctva vrátiť sa ku koreňom vyšehradskej spolupráce, ktorá bola založená na princípoch ľudských práv, slobody, demokracie, právneho štátu či dobrých susedských vzťahov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.