Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
22. november 2023

Ficova štvrtá vláda

Do plachiet jej fúka priaznivý vietor, ale počasie býva nevyspytateľné

Robert Fico má teda poskladanú štvrtú vládu aj schválené programové vyhlásenie. Môže sa pustiť do práce.

Do plachiet jej fúka priaznivý vietor, ale počasie býva nevyspytateľné

FOTO – Facebook/Robert Fico

S pokusom o naozaj prívetivý úsmev občanov cez Facebook ubezpečoval, že pod touto vládou budú žiť „lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie“.

Možno len na začiatku to bude trochu turbulentnejšie, ale to len kým si Šutaj Eštok urobí poriadky v polícii, s čurillovcami aj inými chránenými oznamovateľmi či so špeciálnou prokuratúrou.

Potom už budú dominovať „chlebové témy“.

Všetko ostatné budú len drobné vladárske hry, ako je pohrozenie mimovládkam, že prídu o dve percentá, alebo prevýchova vybraných médií či upokojenie Danka zrušením usmernenia o zmene pohlavia pre transsexuálov.

Bude chlieb aj hry.

Je to možno drobná regionálna zvláštnosť, lenže dlho sme nič o zlacňovaní nepočuli. Zdieľať

Rôzni analytici varujú vládu, že to nebude jednoduché vládnutie, lebo štátny rozpočet nie je v ideálnom rozpoložení.

Napokon, aj v programovom vyhlásení vlády sa konštatuje, že verejné financie SR v porovnaní so začiatkom roka 2020 rozvrátené, štát čelí vysokému deficitu a rekordne rastúcemu dlhu.

Lenže nová vláda odmieta „nepremyslenú radikálnu konsolidáciu“, lebo to by podľa nej prinieslo len ďalšie zhoršenie nepriaznivého stavu Slovenskej republiky.

Ale Ficovmu trojsťažníku zatiaľ duje do plachiet prekvapivo dobrý vietor.

Bola to taká drobnosť. V jedných televíznych novinách sa najprv hovorilo o tom, ako sa zostavuje vláda, ako to dobre ide, a o pár minút prišla správa, že vodárenská spoločnosť v Liptovskom Mikuláši má od októbra nižšie ceny za vodné a stočné. Ľudia, ktorých sa to týka a ocitli sa pred kamerou, boli príjemne prekvapení, až dojatí.

Je to možno drobná regionálna zvláštnosť, lenže dlho sme nič o zlacňovaní nepočuli. A zrazu je to tu, možno prvá lastovička.

Iste, vláda s tým nič nemá, ale dostali sme to v jednom časovom úseku a takto si to človek zapamätá.

Alebo iná vec: v septembri, ale potom najmä v októbri začala masívne zlacňovať svoje tovary slovenská pobočka firmy IKEA. Hrnuli sa tam davy.

IKEA znížila ceny vyše 3000 výrobkov a niektoré zlacneli až o 40 percent.

Celkom isto s tým nová vláda nič nemá, ale predsa len sa to udialo na počiatku Ficovej éry.

A už ani migranti nechodia cez Slovensko a nedesia obyvateľov krajiny. Zdieľať

A zlacneli aj pohonné hmoty, dokonca tak, že ľuďom z prihraničných oblastí sa už neoplatí cestovať za tankovaním do Poľska. Národná banka Slovenska iba sucho skonštatovala, že ceny pohonných látok klesli v októbri výraznejšie, ako sa očakávalo.

Inzercia

Aj inflácia sa v októbri na Slovensku znížila na 7,1 percenta. Jednociferné číslo inflácie sa dokonca po dlhom čase týka aj potravín. To je už drobný dôvod na radosť.

Ceny rastú teda pomalšie, ako sme boli posledné mesiace či roky zvyknutí.

Dobré správy oznámil aj nový minister práce. Hlásil, že v októbri klesla nezamestnanosť na 3,9 percenta a je to vraj najnižšie číslo v tomto roku.

NBS síce toto tvrdenie korigovala, keďže podľa jej metodík zostala miera nezamestnanosti v októbri na úrovni 6,2 percenta, teda stagnovala, ale to si už málokto všimol. Erik Tomáš so svojimi číslami o výnimočnom poklese nezamestnanosti ohuroval divákov vo všetkých televíznych správach.

A už ani migranti nechodia cez Slovensko a nedesia obyvateľov krajiny, ktorá predsa len na takéto obrazy nie je zvyknutá. Možno za to môže zima, možno kontroly na hraniciach, ale migranti sú preč.

Robertovi Ficovi akoby boli naklonené hviezdy. Zdieľať

Aj iné veci mohli potešiť, napríklad mali sme dlho teplú jeseň, nemíňali sa rýchlo zásoby plynu, ušetrili ľudia aj štát, ktorý plyn občanom dotuje.

A videli sme aj nové pekné vízie. Ministerka Saková sa už stihla zaujímať, ako stojí investícia Volva na východe, a s radosťou nám oznámila, že nová fabrika prinesie veľa práce, možností, bohatstva. Fungovať by  mohla koncom roka 2026, teda pásky na fabrike sa budú strihať ešte za tejto vlády.

Naplno teraz bežia aj súkromné a štátne zbrojovky, ktoré majú na Ukrajine dobrý odbyt, a to bude nosiť peniažky aj do štátneho rozpočtu. Z vojny na Ukrajine by sme už mali skôr profitovať.

A ak by sa povedzme o rok či o dva táto vojna skončila, východ Slovenska zažije veľký boom. Zahraniční investori si tam budú budovať nástupné logistické územie na obnovu Ukrajiny.

Aj v jadrovej energetike, Robertovi Ficovi takej srdcu blízkej, sa budú diať veci. Do štvrtého bloku Jadrovej elektrárne Mochovce sa má zaviezť jadrové palivo v lete 2025, a ak všetko dobre pôjde, v roku 2026 sa bude môcť na štvrtom bloku strihať páska.

Robert Fico má pred sebou s novou vládou celkom pekné perspektívy.

Proti Matovičovi, Hegerovi i Ódorovi akoby sa bolo všetko spriahlo, pandémia, vysoká inflácia, drahý benzín, prudko rastúce ceny potravín, ukrajinskí utečenci, vojna, migranti, ešte aj zemetrasenie.

Robertovi Ficovi akoby boli naklonené hviezdy.

Ale všetko môže byť napokon aj inak, samozrejme. Príliš nevyspytateľný je teraz svet. A aj táto vláda má svoje úskalia.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.