Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2016, 17:27

IOM: V Stredozemnom mori minulý týždeň zahynulo najmenej 1000 migrantov

Najmenej 1000 migrantov zahynulo v priebehu minulého týždňa pri sérii nehôd člnov v Stredozemnom mori. Oznámila to dnes Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), ktorej vyjadrenie citovala agentúra AP.

      Uvedený počet zahŕňa potvrdené obete i nezvestných, ktorí pravdepodobne taktiež zahynuli. Bilancia je založená na výpovediach migrantov, ktorí nešťastia na mori prežili.
      Podobnú bilanciu zverejnil dnes aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), podľa ktorého zahynulo minulý týždeň pri takýchto nehodách prinajmenšom 880 ľudí.
      Najviac obetí na životoch, minimálne 700, si podľa informácií IOM vyžiadali tri veľké nešťastia na mori. Okrem toho však došlo aj viacerým menším tragickým nehodám plavidiel s migrantmi.
      Podľa IOM od 25. mája zaznamenali 62 potvrdených obetí nehôd v Stredozemnom mori; ďalších 972 ľudí je považovaných za nezvestných, avšak predpokladá sa, že taktiež zahynuli. Na trase medzi Líbyou a Talianskom bolo v tomto období zaznamenaných celkovo deväť tragických nehôd.
      Morská cesta medzi Líbyou a Talianskom je momentálne hlavnou trasou pre migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Dôvodom je dohoda medzi Európskou úniou a Tureckom o vracaní migrantov z Grécka do Turecka.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že by sa mesiac pred vojnou stretol s generálnym tajomníkom ruskej bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom. „To, že k takému stretnutiu nikdy neprišlo, je fakt a faktom zostáva aj to, že niektorí ľudia či skupiny ľudí sa žiaľ nezastavia pred ničím,“ píše na Facebooku a kritizuje moderátora TA3, ktorý otázku o údajnom stretnutí kládol hosťom v diskusii.

pred 11 hodinami

Španielsky pretekár F1 Carlos Sainz z tímu Ferrari dosiahol prvé víťazstvo v kariére, keď triumfoval na Veľkej cene Veľkej Británie. Druhý finišoval v Silverstone Mexičan Sergio Pérez z Red Bullu, tretí skončil sedemnásobný majster sveta Brit Lewis Hamilton na Mercedese. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.