Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 21:56

USA napriek patovej situácii v Kongrese schválili novú vojenskú pomoc Ukrajine

USA napriek patovej situácii v Kongrese schválili novú vojenskú pomoc Ukrajine

Ukrajinský prezident Zelenskyj s americkým ministrom obrany Austinom. Foto: TASR/AP

Prezident Joe Biden sa snaží získať súhlas Kongresu pre balík vo výške 61 miliárd dolárov pre Ukrajinu a 14 miliárd dolárov pre Izrael. Republikáni zatiaľ schválili len časť balíka určenú Izraelu.

Spojené štáty schválili ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine za 100 miliónov dolárov, oznámil počas návštevy v Kyjeve americký minister obrany Lloyd Austin. Vláda to urobila napriek patovej situácii v Kongrese v otázke schválenia širšieho financovania.

„Dnes oznamujem uvoľnenie ďalších 100 miliónov dolárov na základe prezidentskej právomoci. Poskytneme tak ďalšiu delostreleckú muníciu, ďalšie strely pre protivzdušnú obranu, ako aj množstvo protitankových zbraní,“ povedal Austin novinárom. „Takže ako iste viete, naša pomoc pokračuje,“ dodal Austin, ktorý ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému prisľúbil, že podpora USA je „na dlhé trate“, teda bude dlhodobá.

Ministerstvo zahraničných vecí vo Washingtone informovalo, že súčasťou pomoci sú tri milióny kusov streliva do ručných zbraní a vybavenie pre salvové raketomety HIMARS, ktoré využívajú presne navádzané strely. Minister zahraničných vecí Antony Blinken vysvetlil, že táto vojenská podpora pomôže Ukrajine v naplnení okamžitých potrieb na bojisku, kde sa pokúša znovu získať svoje vlastné územie.

„Je životne dôležité, aby Kongres konal a podporil Ukrajinu schválením prezidentovej žiadosti o ďalšie (širšie) financovanie,“ uviedol Blinken vo vyhlásení k patovej situácii. „Pomoc Ukrajine pri jej obrane a zabezpečení budúcnosti ako suverénneho, demokratického, nezávislého a prosperujúceho štátu pomáha našim vlastným národnobezpečnostným záujmom.“

Republikánska strana je rozdelená v otázke pomoci Ukrajine. Prezident Joe Biden z Demokratickej strany sa snaží získať súhlas Kongresu pre balík vo výške 61 miliárd dolárov pre napadnutú krajinu a 14 miliárd dolárov pre Izrael, ktorý podniká odvetnú vojenskú operáciu proti militantnému palestínskemu hnutiu Hamas za jeho útok zo siedmeho októbra.

Republikáni zatiaľ schválili len časť balíka určenú Izraelu.

Spojené štáty poskytli Ukrajine od februára 2022, keď ju napadlo Rusko, 40 miliárd dolárov pomoci na jej bezpečnosť. Financie oznámené dnes aj séria ďalších nedávnych menších balíkov pochádzajú z peňazí, ktoré našli po účtovníckej chybe Pentagónu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.