Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 18:58

Slovensko môže predĺžiť zákaz dovozu agrokomodít z Ukrajiny, hovorí Takáč

O dĺžke zákazu dovozu je podľa neho predčasné hovoriť. Môže podľa neho trvať dovtedy, kým eurokomisia nenájde prijateľné riešenie pre všetkých.

Slovensko je pripravené predĺžiť zákaz dovozu agrokomodít z Ukrajiny, ak Európska komisia nenájde vhodný spôsob, ako riešiť prebytok ukrajinského obilia v Európe. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč po zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli.

Takáč sa pred rokovaním Rady ministrov stretol s podpredsedom eurokomisie Marošom Šefčovičom a eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Januszom Wojciechovským. Hovoril aj s rezortnými partnermi z krajín V4 a Rakúska a z krajín susediacich s Ukrajinou.

Minister spresnil, že naprieč všetkými stretnutiami rezonovala téma dovozu ukrajinského obilia do EÚ, aj keď nebola predmetom oficiálnych rokovaní. Podľa Takáča ide o veľký problém z pohľadu Slovenska, ktoré inak podporuje prevoz ukrajinského obilia cez tranzitné koridory do tretích krajín.

„Realita je taká, že tieto komodity zostávajú v EÚ. Slovensko zhruba tretinu pôdy využíva na pestovanie obilnín a ich predaj do krajín západnej Európy. Hrozí nám, že tieto trhy obsadia dodávatelia lacnejšej pšenice vypestovanej za iných podmienok na Ukrajine,“ povedal.

„S veľkou pravdepodobnosťou predložím na vládu návrh predĺženia zákazu dovozu, ktorý máme z našej strany do konca roka,“ uviedol Takáč. „Neradi robíme tieto veci, ale Európska komisia musí prísť s nejakým návrhom riešení. O tom som hovoril aj s Wojciechowským, aby sme hľadali spoločné riešenie toho, že ukrajinské komodity sú umiestňované na spoločnom trhu,“ povedal.

O dĺžke zákazu dovozu je podľa neho predčasné hovoriť. Môže podľa neho trvať dovtedy, kým eurokomisia nenájde prijateľné riešenie pre všetkých.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 11:36

Lívia Vašáková skončila na poste generálnej riaditeľky plánu obnovy. „Bohužiaľ predstavy o tom, ako by mal tento dobre rozbehnutý projekt napredovať, sa líšia od praxe, ktorá doteraz dobre fungovala. Neodchádzam zatrpknutá ani nahnevaná,“ napísala na sociálnej sieti. Odchádza s obavami o to, že pomaly miznú všetky pozitívne faktory.

02. december 2023, 11:08

Na území Slovenska platia výstrahy pred poľadovicou, snežením a snehovými jazykmi a závejmi. Snehové jazyky a záveje sa môžu vyskytnúť v Bratislavskom a Žilinskom kraji, na väčšine územia Trenčianskeho a Trnavského kraja, ako aj v okresoch Spišská Nová Ves, Poprad, Kežmarok a Levoča. Pre okresy Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto platí výstraha druhého stupňa. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.