Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2023, 21:47

Izraelská ministerka odporúča „dobrovoľné presídlenie“ obyvateľov Gazy do sveta

Medzinárodné spoločenstvo by podľa ministerky pre spravodajské služby Gily Gamlielovej nemalo financovať obnovu vojnou zničeného Pásma Gazy. Namiesto toho by malo podporovať dobrovoľné presídlenie Palestínčanov z tohto územia po celom svete.

V denníku The Jerusalem Post Gamlielová uviedla, že „namiesto plytvania peňazí na obnovu Gazy alebo neúspešnej UNRWA môže medzinárodné spoločenstvo pomôcť s nákladmi na presídlenie a pomôcť ľuďom v Gaze vybudovať si nový život v ich nových hostiteľských krajinách“.

UNRWA je agentúra OSN pre palestínskych utečencov s ročným rozpočtom viac ako jedna miliarda dolárov.

Podľa odhadu ministersky od násilného ovládnutia Pásma (Gazy) Hamasom v roku 2007 asi 250 000 až 350 000 prevažne mladých dospelých si založilo nový život v zahraničí.

„Gaza bola dlho považovaná za problém bez odpovede,“ napísala Gamlielová. „Musíme vyskúšať niečo nové a vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby to pomohlo zrealizovať.“

„Mohlo by to byť obojstranne výhodné riešenie: víťazstvo pre tých civilistov v Gaze, ktorí hľadajú lepší život, a víťazstvo pre Izrael po tejto ničivej tragédii,“ dodala.

Nútené vysídlenie Palestínčanov po vzniku štátu Izrael je označované slovom Nakba (katastrofa) a akýkoľvek návrh na ich rozptýlenie je v arabskom svete kontroverzný.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že „ľudia by mali mať možnosť zostať v Gaze, vo svojom domove“. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás varoval, že vyhnanie obyvateľov Gazy by znamenalo 2druhú Nakbu“.

Ministerstvo bývania v Pásme Gazy riadené Hamasom tvrdí, že poškodených alebo zničených počas bojov medzi militantmi Hamasu a izraelskými silami bolo viac ako 40 percent domov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.