Turecké občianske preukazy diskriminovali. Uvádzali náboženstvo

Európsky súd pre ľudské práva prišiel s ďalším rozhodnutím v náboženskej oblasti. Tentokrát zakázal tureckým úradom označovať náboženské vierovyznanie na občianskych preukazoch. Informoval o tom portál christianpost.com.

„Prítomnosť náboženskej kolónky na tureckých občianskych preukazoch núti jednotlivcov, aby proti svojej vôli zverejňovali informácie o svojom osobnom presvedčení,“ píše sa v rozsudku súdu. Podľa neho ide o diskrimináciu na základe niekoľkých článkov Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv, ktoré podpísalo aj Turecko. Ide o články, ktoré hovoria o slobode náboženstva, vierovyznania a diskriminácie.

Rozhodnutie však prichádza takmer štyri roky po tom, čo turecký parlament rozhodol, že označenie vierovyznania na občianskom preukaze je dobrovoľné. Dôvod podania podnetu na ESĽP bol však iný. Turek Sinan Isika si chcel v roku 2004 do svojho preukazu zapísať alavitské vierovyznanie - odnož moslimského náboženstva, ktoré má v Turecku takmer 20 miliónov prívržencov. Od islamu sa odlišuje napríklad iným vykonávaním obradov. Toto náboženstvo niektorí moslimovia považujú za sektu. Z toho dôvodu turecké úrady nepovolili zapísanie alavitsksho náboženstva do občianskeho preukazu.

K téme:
Čas skrotiť štrasburský súd? Zdieľať

Rozhodnutie súdu privítali aj členovia iných náboženstiev. Predstaviteľ Tureckej protestantskej únie Zekai Tanyar pre christianpost.com povedal, že ide o dobrú vec. „Informácia o vierovyznaní na preukaze mohla ľudí stáť prácu. Mnohokrát sa stalo, že informácia na karte ovplyvnila to, či prácu dostanem alebo nie,“ hovorí. Rozsudok súdu privítala aj turecká vláda. Premiér Recep Tayyip Erdogan povedal, že išlo o rozhodnutie, ktoré je v zhode s vôľou vlády.

Problémy s uverejneným vierovyznania na občianskych preukazoch majú aj v iných krajinách. V Egypte je toto nariadenia nasmerované proti Koptským kresťanom a tým, ktorí konvertovali na kresťanstvo, uzatvára christianpost.com

Marek Mačica
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo