Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
17. január 2006

Desať rokov, páni

Stanley & Kapucíni: Všetkými desiatimi. Nahraté v štúdiu ››J‹‹ v Trnave v máji 2005. Aranžmány : Michal Hirko, Ondrej Tkáč & Stanley. Zvuk & mastering: Milan Tököly. Gospelová skupina Stanley & Kapucíni oslávila minulý rok desať rokov svojej existencie albumom Všetkými desiatimi. Cé...

Stanley & Kapucíni: Všetkými desiatimi. Nahraté v štúdiu ››J‹‹ v Trnave v máji 2005. Aranžmány : Michal Hirko, Ondrej Tkáč & Stanley. Zvuk & mastering: Milan Tököly.

Gospelová skupina Stanley & Kapucíni oslávila minulý rok desať rokov svojej existencie albumom Všetkými desiatimi. Cédečko ponúka desať piesní a dva bonusy spolu s videom, príznačne nazvaným Desať rokov, páni, ktoré je výsledkom interview s členmi kapely.

Všetkými desiatimi beriem všetkými desiatimi – vynikajúce pesničky, krásne texty, úžasná atmosféra. Najprv nám znejú „smiešne tóny“ Michala Hirku, ondrejovská Nanovo a felixovská srdcová Rozpor, opäť sa vystrieda ľahší Koncert s hlbokou Trubadúrovou spoveďou a Kameňmi, Vianoce si pripomenieme piesňou Terchová, duo bicích a ústnej harmoniky Prosba v nás rozprúdi všetky žilky a s albumom sa rozlúčime pesničkou Roky, nie je to však definitívny koniec – čakajú nás ešte dva rýchle a svieže bonusové songy.

Keď Kapucíni začínali, boli štyria. Po desiatich rokoch je ich osem. Stanley sa pýta, koľko ich bude o ďalších desať rokov. Šestnásť? Kapucínsku osmičku tvorí bubeník Norbert Pšenčík, ktorý sa bicími – a je to o srdci – chce prebúchať do Božej prítomnosti. Utajený rocker Stanley vraví, že Kapucíni už hrali všade – na primíciách, svadbách, pohreboch. Zatiaľ nehrali len na rozvode . Pre Felixa Tkáča (spev) je pieseň výkrikom z duše, vyjadrením jeho vnútorného života, pre Michala Hirka (gitara, spev) je niekedy slovo pesnička synonymom slova Boh – pieseň lieči, dáva radosť, neopúšťa človeka, je to „veličina bez konca“ . Hrať a oslavovať Boha, hovorí Ondrej Tkáč (ústna harmonika, spev). Ďalej v kapele pôsobia Gorazd Veselovský (husle, mandolína), Marek Pastírik (saxofón, klarinet, zobcová flauta), Marián Turňa (basa, akordeón) a Pavol Prihatný (sólo gitara).

Čo z tohto diela cítiť? Posun od folku viac k rocku, ktorému sa Kapucíni nikdy nevyhýbali. Viacej počuť bicie, čo vôbec nie je na škodu. Texty piesní sa dotýkajú srdca, objímajú, hovoria za nás samých. Nechýbajú hlboké verše ( „Ty sám si zbíjaš kríž, sám do rán sypeš soľ / V tej krutosti sa stíš, už nesýť vlastný bôľ) , radostné zvolania ( „Tvoje slovo tvorí. Z jantárových viet / narodil sa svet. Aj so mnou je to tak, / môj plameň kdesi horí. / Mám to rád.“ ), ani humor, ktorý nájdeme v Stanleyho „chobotinke“ Terchová ( „Svätýmu Jozefu nesieme pálenky / a Panne Márii teplé podkolienky. / Veď Spasiteľ sveta, čujte honelníci, / zrodil sa v maštali a nie v pôrodnici.“ ). Každá pieseň je vlastne modlitbou ( „Zníž sa ku mne, aby smutné chvíle neovládli ma. / Preto spievam Aleluja, lebo s Tebou nie som sám.“ ).

Kapucíni a Stanley týmto albumom úspešne vstupujú do novej desaťročnice. Bez obáv môžeme tomuto albumu povedať áno. Čaká nás veľmi príjemné počúvanie. To, čo sa bude diať, ostane medzi nami a piesňami.

Matúš Demko

Inzercia

Odporúčame

Zomrel svedok nádeje

Zomrel svedok nádeje

V roku 2005 nás predišiel na ceste do večnosti Svätý Otec Ján Pavol II. Posledné chvíle jeho života boli sprevádzané bolesťou a utrpením. Začiatkom roka 2005 choroby oslabili telo Karola Wojtylu „Odkedy som aj ja v posledných rokoch niekoľkokrát mal skúsenosti s chorobou, stále viac som spoznával...

Kresťanský rock surferov zo slnečnej Kalifornie

Kresťanský rock surferov zo slnečnej Kalifornie

Všetko je márnosť, chcem viac ako dokážu kúpiť peniaze. Happy is a Yuppie Word , Switchfoot: Nothing is Sound Keď som rozmýšľal nad týmto článkom – a on mohol zaručene i nevzniknúť a ostať len v mojej mysli ako mnohé iné – napadlo mi tiež mnoho úvodov. Tento však začnem takou pragmaticko...

Didou

Didou

(Pred 90. rokmi sa narodila Edith Piaf) Keď som pustil CD s jej typicky vibrujúcim šansoniérskym hlasom, pýtali sa ma, čo za žabu to kváka. Bral som to ako nevkusnú poznámku, no potom som si uvedomil, že vlastne majú pravdu. V parížskom kabarete Gerny´s, kde sa začala jej kariéra, vystupovala pod um...