Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2023, 13:02

Katarský premiér verí, že Izrael a Hamas sa blížia k dohode o rukojemníkoch

„Výzvy, ktorým dohoda čelí, sú len veľmi malé, ide len o praktické otázky a logistiku,“ povedal katarský premiér na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

Dosiahnutie dohody o oslobodení rukojemníkov zadržiavaných Hamasom v Pásme Gazy v súčasnosti závisí už len od „menej dôležitých“ praktických otázok. V nedeľu to vyhlásil katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání, no ďalšie podrobnosti neposkytol. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Výzvy, ktorým dohoda čelí, sú len veľmi malé, ide len o praktické otázky a logistiku,“ povedal katarský premiér na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

Katar je sprostredkovateľom snáh o prepustenie rukojemníkov, ktorých militanti uniesli začiatkom októbra pri útoku na Izrael výmenou za dočasné prímerie. Toto úsilie doteraz viedlo k prepusteniu štyroch rukojemníkov.

„Myslím, že som si teraz viac istý, že sme dostatočne blízko k dosiahnutiu dohody, ktorá zabezpečí bezpečný návrat týchto ľudí domov,“ dodal katarský premiér.

Biely dom v nedeľu poprel správy o dosiahnutí dohody medzi palestínskym militantným hnutím Hamas a Izraelom o potenciálnom prepustení rukojemníkov výmenou za prestávky v bojoch. Reagoval tak na informácie denníka The Washington Post, podľa ktorého strany už predbežnú dohodu dosiahli.

Podľa izraelských úradov zabili militanti z Hamasu a ďalších skupín po vpáde do Izraela zo 7. októbra približne 1200 ľudí, pričom ďalších zhruba 240 osôb zajali ako rukojemníkov a odvliekli do Pásma Gazy.

Štyria z rukojemníkov boli neskôr prepustení a jeden ďalší bol oslobodený počas vojenskej operácie. Dosiaľ však nie je jasné, koľko zvyšných rukojemníkov je ešte nažive.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.