Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2023, 13:00

Ukrajinská armáda tvrdí, že zatlačila ruské sily niekoľko kilometrov od Dnepra

Ukrajinská armáda tvrdí, že zatlačila ruské sily niekoľko kilometrov od Dnepra

Foto: TASR/AP

Ak by sa to potvrdilo, išlo o prvý významný postup, ktorý sa ukrajinskej armáde podarilo dosiahnuť počas jej už niekoľko mesiacov trvajúcej protiofenzívy.

Ukrajinská armáda v nedeľu oznámila, že zatlačila ruské sily tri až osem kilometrov od brehov rieky Dneper. 

„Predbežné čísla kolíšu od troch do ôsmich kilometrov v závislosti od špecifík, zemepisnej polohy či terénu na ľavom (východnom) brehu,“ uviedla hovorkyňa ukrajinskej armády Natalija Humeňuková. Nešpecifikoval pritom, či majú Ukrajinci už úplnú kontrolu nad oblasťou alebo to, či sa ruskí vojaci stiahli.

„Nepriateľ stále pokračuje v delostreleckej paľbe na pravom brehu,“ uviedla hovorkyňa. Odhadom sa podľa nej sa v oblasti nachádza niekoľko desiatok tisíc ruských vojakov. „Máme pred sebou veľa práce,“ konštatovala.

Ukrajinské a ruské sily boli dlho pevne usadené na opačných stranách Dnepra na juhu Chersonskej oblasti po tom, čo sa Rusko vlani v novembri stiahlo z pravého brehu rieky. Ukrajinci podnikli viacero snáh o prekročenie Dnepra, pričom Kyjev minulý týždeň konečne ohlásil „úspešný“ prelom.

AFP upozorňuje, že vyhlásenia ukrajinských a ruských predstaviteľov nemožno nezávisle overiť.

Predmostie na ľavom brehu Dnepra by Ukrajincom umožnilo podniknúť ofenzívu hlbšie smerom na juh. Takáto operácia by si však vyžadovala vyslanie väčšieho počtu mužov a výzbroje do ťažko dostupnej močaristej oblasti, píše AFP.

K tomuto posunu vo vojne na Ukrajine prichádza po tom, čo sa Ukrajincom v rámci dlhoočakávaného protiútoku spusteného v júni podarilo dobyť späť len hŕstku obcí na juhu a východe krajiny. Posledný výraznejší úspech zaznamenali ukrajinské sily v auguste, keď dobyli obec Robotyne na juhu Záporožskej oblasti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

23. november 2023, 21:00
23. november 2023, 17:14

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala za člena súdnej rady Tomáša Gábriša. V súdnej rade nahradí Elenu Berthotyovú, ktorá sa vzdala funkcie zo zdravotných dôvodov. Gábriš je advokát, právny historik i metodológ práva, venuje sa pedagogickej i publikačnej činnosti. Pôsobí tiež v Ústave štátu a práva SAV. (tasr)

23. november 2023, 15:39

Dočasné prímerie v Pásme Gazy sa začne v piatok o 7.00 h miestneho času (6.00 h SEČ). Oznámilo to katarské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa katarskej diplomacie má vo štvrtok popoludní palestínske hnutie Hamas prepustiť aj prvú skupinu rukojemníkov. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.