Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2023, 09:32

Putin našiel svojho vyzývateľa, je ním väznený ruský nacionalista Girkin

Svojich podporovateľov vyzval, aby začali zbierať podpisy na jeho kandidatúru na prezidenta. Girkin známy aj pod prezývkou Strelkov uviedol z väzenia, že by bol lepším prezidentom než Putin.

Väznený ruský nacionalistický bloger a kritik vojenskej stratégie Kremľa na Ukrajine Igor Girkin v sobotu oznámil, že má v úmysle kandidovať v budúcoročných ruských prezidentských voľbách, a svojich podporovateľov vyzval, aby začali zbierať podpisy pre jeho kandidatúru.

Girkin známy aj pod prezývkou Strelkov uviedol v auguste z väzenia, že by bol lepším prezidentom než Vladimir Putin, ktorého opísal ako príliš milého. Jeho vyjadrenia boli vtedy podľa Reuters pretkané iróniou.

Spravodajský účet SOTA na sociálnej sieti Telegram zverejnil video s Olegom Nelzinom, ktorý sa predstavil ako podpredeseda skupiny nazvanej Hnutie za Strelkova. Ten vo videu číta na tlačovej konferencii z listu, v ktorom Girkin inštruuje svojich stúpencov, aby si založili centrálu a začala zbierať podpisy na jeho kandidatúru.

Girkin je bývalým lídrom Ruskom podporovaných separatistov na východe Ukrajiny. Ruské úrady ho zadržali júli po sérii kritických vyjadrení voči Putinovi a obvinili ho z verejného vyzývania na extrémizmus. V prípade uznania viny mu hrozí až päťročné väzenie.

V roku 2022 Girkina ako jedného z troch zodpovedných mužov v Holandsku odsúdili na doživotie za zostrelenie letu MH17 spoločnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou v roku 2014.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Putin má medzi voličmi bezprecedentnú podporu a s veľkým náskokom voľby vyhrá, ak bude kandidovať.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.