Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
31. máj 2016

V podpore dojčenia ďaleko zaostávame, tvrdí WHO

Slovensko je podľa WHO v podpore dojčenia zo strany legislatívy na tom horšie ako Vietnam. Laktačné poradkyne bijú na poplach, pediatri sa bránia.
V podpore dojčenia ďaleko zaostávame, tvrdí WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala správu o stave ochrany bábätiek a podpory dojčenia zo strany legislatívy. Slovensko sa podľa tejto správy nachádza v rebríčku na úrovni nízkej ochrany spolu so 65 ďalšími krajinami. Lepšie ako Slovensko je na tom podľa správy napríklad aj Arménsko.

Správa Svetovej zdravotníckej organizácie sa zameriava na bezdôvodné používanie umelej výživy a fliaš na kŕmenie detí, ktoré nastáva v dôsledku agresívnej reklamy a marketingových kampaní firiem vyrábajúcich umelú výživu, či na „pomôcky“ na kŕmenie detí. WHO tvrdí, že Slovensko poskytuje „nízku úroveň ochrany“ a že legislatívne nijako nepokrýva reklamu a marketing firiem s umelou výživou.

Slovenská republika je v správe ďalej kritizovaná za to, že z vlastných nezávislých a štátnych zdrojov neposkytuje informácie aj o dôležitosti dojčenia a o tom, že dojčenie sa má uprednostniť pred kŕmením umelou výživou, či napríklad aj o škodlivosti používania fliaš popri dojčení.

Ďalej sa nám vyčíta, že legislatívne neriešime, aby firmy vyrábajúce umelú výživu, fľašky či cumlíky nesmeli zidealizovane propagovať svoje produkty matkám alebo pediatrom a nesmeli odporúčať umelú výživu inak ako na odporúčanie lekára.

Viera Červená z občianskeho združenia Mamila, ktoré roky pomáha matkám s dojčením, je presvedčená, že práve reklama na matky funguje. „Existujú dokonca štúdie, ktoré ukazujú, ako reklama ovplyvňuje dojčenie a znižuje počty dojčených detí. Ako je možné, že za posledné roky sa firmám vyrábajúcim umelú výživu podarilo presvedčiť pediatrov i ženy o tom, že deti majú dostávať príkrmy už od 4. mesiaca namiesto od 6. mesiaca? Alebo že väčšina čakární a ambulancií pediatrov má reklamu na umelú výživu?“

Vníma správa realitu?

Pediatrička Kristína Visolajská je správou WHO prekvapená a myslí si, že organizácia, žiaľ, nebrala do úvahy reálny stav dojčenia u nás. Podľa oficiálnych štatistík je totiž percento dojčených detí na Slovensku vyššie ako priemer vyspelej Európy (pozri tabuľku nižšie). Visolajská tiež nesúhlasí s tvrdením, že firmy pôsobia na pediatrov cielenou agresívnou kampaňou. Súhlasí však, že by sa mala podpora dojčenia aj legislatívne ukotviť.

Viera Červená si však, naopak, myslí, že na Slovensku sa ani len štatistika do prvého roku dieťaťa nezbiera. „WHO požaduje, aby sa štatistiky o dojčení zbierali do 2 rokov života dieťaťa a Slovenská republika ani len toto nerobí. Nemáme u nás reálne štatistiky o úrovni dojčenia. Nemáme štatistiky o tom, koľko detí z tých, ktoré sa považujú za „dojčené“, v skutočnosti dostávajú zároveň aj umelé mlieko, napríklad jednu fľašku večer. U nás Štatistický úrad operuje s číslami, ktoré sa nielenže pochybne zbierajú, ale ani nejde o rovnakú otázku ako pri štatistike WHO, u nás sa v podstate spätným zisťovaním v pamäti pediatrov preveruje, či deti boli vôbec dojčené a aj toto je zber retrospektívny a predstavuje v konečnom dôsledku len „odhad“ bez reálnych dát. Ak sme na tom tak dobre, tak ako je možné, že okolo 25 % detí je v nemocnici dokrmovaných umelou výživou bez súhlasu matky? A takmer 50 % detí je bezdôvodne dokrmovaných umelým mliekom už v pôrodnici? Slovensko nie je v Európe „ostrovom dojčenia“.“

Slovenská republika ďalej podľa správy nemá legislatívu, ktorá má od výrobcov umelej výživy vyžadovať, aby na svojich výrobkoch uvádzali varovanie o rizikách užívania umelej výživy.

 

MUDr. Kristína Visolajská o správe WHO

Ako je to s dojčením na Slovensku?

Som prekvapená analýzou WHO o podpore dojčenia u nás. Najprv fakty. Na Slovensku zaznamenávame stúpajúci trend prevalencie dojčenia. Podľa dávnejšej štúdie Dr. Haľamovej neustále stúpa percento výlučne dojčených novorodencov a dojčiat v prvom mesiaci života z 55 % na 80 %, v treťom mesiaci života zo 42 % na 62 % a v šiestom mesiaci života z 25 % na 39 %, podľa poslednej štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií dokonca na 59 % (toto číslo sa zdá pravdepodobnejšie, keďže NCZI má omnoho väčší súbor detí).

S týmito číslami sa dnes Slovensko radí k absolútnej špičke vyspelého sveta. V šiestom mesiaci je výlučne dojčených 59 %, to znamená, že neprijímajú inú stravu okrem materského mlieka. Ďalšie vysoké percento detí v 6. mesiaci je stále dojčených, ale začalo sa u nich už s príkrmami (spočiatku varená zelenina), z dôvodu, že sú už „hladné“ a matka nemá dostatok mlieka, aby plne pokryla nároky dieťaťa. Vďaka skvelej práci tímu okolo prof. Lászla Kovácsa a doc. Chovancovej je povedomie o dojčení medzi lekármi veľmi vysoké.

My detskí lekári takmer nemáme kongres, kde by sa nezdôrazňoval význam dojčenia. V takejto atmosfére si výrobcovia umelej výživy ani nedovolia znevažovať dojčenie (tu oceňujem ich profesionálny prístup) a v marketingu smerom k lekárom zdôrazňujú skôr svoje ďalšie produkty, ako kaše, mäsovo-zeleninové a ovocné príkrmy, špeciálne mlieka pri rôznych ochoreniach či následnú mliečnu výživu po 1. roku života. Zúčastnila som sa na mnohých kongresoch, ktoré sponzoroval niektorý z výrobcov mliek, a azda na všetkých sa zdôrazňoval význam dojčenia.

Dnes je povedomie matiek o výžive ich detí vysoký a dopyt po podpore dojčenia veľký. Súčasne s kvalitnou edukáciou zdravotníkov, ale aj dobrou prácou novinárov či neziskového sektora sa dnes môžeme chváliť svetovými výsledkami v oblasti dojčenia. Je pravda, že len z menšej časti máme v legislatíve ukotvený Medzinárodný kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka.

Určite tu máme ešte medzery, ktoré môžeme zlepšiť, a verím, že sa tak aj stane. Nepovažujem za správne, že WHO robí rebríček legislatívnych opatrení bez toho, aby komentoval reálny trend v daných krajinách. Z môjho pohľadu je vždy lepšie, ak máme skvelé výsledky a nedostatočnú legislatívu ako opačne. Tu je teraz priestor pre naše poslankyne v parlamente s babyšatkami, aby odporúčania WHO implementovali do nášho právneho poriadku, a tak podporili v modernom svete ojedinelý trend, ktorým sa môžeme chváliť – zvyšovanie dojčenia u našich detí.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Boli sme dvaja

Boli sme dvaja

Mnohí z nás mali svoje dvojča, len o tom nevedia. Až moderným ultrazvukom sa darí zachytiť, že matka počala dvojčatá, no jeden plod v prvých týždňoch tehotenstva odumrel. Aký to má vplyv na dvojča, ktoré prežilo?