Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2016

Fotografia utopeného bábätka symbolizuje tragický týždeň v Stredozemnom mori

Nie je známe, či utopené dieťa je chlapec alebo dievča, ani či jeho rodičia prežili.

Fotografia utopeného bábätka symbolizuje tragický týždeň v Stredozemnom mori


Člen posádky humanitárnej organizácie Sea-Watch drží na rukách utopené dieťa počas záchrannej operácie v Stredozemnom mori pri pobreží Líbye 27. mája 2016. Foto – TASR/AP

Humanitárna organizácia Sea-Watch, ktorá sa snaží presvedčiť európske úrady, aby zaistili migrantom bezpečnú cestu, zverejnila fotografiu nemeckého dobrovoľného záchranára držiaceho v náručí utopené bábätko. Informovala o tom agentúra Reuters.

Dieťa, ktoré zrejme nemalo viac než rok, vytiahli z mora v piatok po tom, čo sa prevrátil drevený čln s migrantmi. Čln vyrazil z líbyjských brehov neďaleko mesta Sabráta vo štvrtok večer a začal naberať vodu. Organizácii Save the Children to povedali ľudia, čo nešťastie prežili. Na palube sa v čase prevrátenia člna nachádzali stovky migrantov.

Do juhotalianskeho prístavu Reggio Calabria priviezla v nedeľu loď talianskych námorných síl 45 mŕtvych tiel. Podarilo sa jej však zachrániť aj 135 ľudí, ktorí toto nešťastie prežili.

Fotografiu rozposlala nemecká humanitárna organizácia Sea-Watch, ktorá má záchranný čln vo vodách medzi Líbyou a Talianskom. Snímku urobil zástupca mediálnej spoločnosti, ktorý bol na palube nemeckého člna, a zachytáva záchranára, ktorý pestuje dieťa na rukách, akoby spalo. Tím tejto organizácie uviedol, že na zverejnení fotografie sa dohodli jednomyseľne.

Záchranár, ktorý uviedol iba svoje krstné meno Martin, v e-maile napísal, že vo vode spozoroval bábätko. Vyzeralo „ako bábika s roztiahnutými rukami“. Podľa organizácie Sea-Watch mŕtve dieťa okamžite odovzdali talianskym námorným silám. Záchranári neuviedli, či toto čiastočne oblečené dieťa bol chlapec alebo dievča. Nie je známe ani to, či sú jeho rodičia medzi ľuďmi, ktorí nešťastie prežili.

Inzercia

„Začal som spievať, aby som sa povzbudil a vyjadril svoje city v tejto nepochopiteľnej, srdcervúcej chvíli. Ešte pred šiestimi hodinami toto dieťa žilo,“ povedal záchranár, otec troch detí a povolaním hudobný terapeut.


Na snímke z 2. septembra 2015 policajt stojí pri tele mŕtveho trojročného sýrskeho dieťaťa Ajlana Kurdího, ktoré vyplavilo more na pláž pri tureckom letovisku Bodrum. Foto – TASR/AP

Tak ako vlaňajšia fotografia mŕtveho trojročného Sýrčana Ajlana Kurdiho, ležiaceho na tureckej pláži, aj táto snímka ukazuje ľudskú tvár viac ako 8000 migrantov, ktorí od začiatku roka 2014 zahynuli v Stredozemnom mori.

„Po týchto hrozných udalostiach je organizáciám pôsobiacim priamo na mieste jasné, že výzvy politikov z EÚ, že sa treba vyhnúť ďalším úmrtiam na mori, nie sú ničím iným, len slovami do vetra," napísala vo vyhlásení Sea-Watch. „Ak nechceme takéto fotografie vidieť, musíme prestať vytvárať podobné situácie,“ dodala organizácia, ktorá vyzvala Európu, aby umožnila migrantom bezpečný a legálny presun – zastaví sa tak pašovanie ľudí a ďalšie tragédie.

Za uplynulý týždeň zahynulo počas plavieb z Líbye do Talianska zrejme najmenej 700 migrantov. Išlo o najrušnejší týždeň v tomto roku, oznámil v nedeľu Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Odporúčame