Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2016

Východoeurópske ekonomiky sa doťahujú na západné, tvrdí prieskum IMD

Podľa najnovšieho vydania prestížneho rankingu svetovej konkurencieschopnosti, ekonomiky Lotyšska, Slovenskej republiky a Slovinska sú medzi najrýchlejšie sa zlepšujúcimi vo svete.

Nová rozsiahla štúdia z IMD svetového centra konkurencieschopnosti odhalila, že východoeurópske národy stále viac súperia s uznávanými západnými náprotivkami v oblasti ekonomickej konkurencieschopnosti.

Podľa najnovšieho vydania prestížneho rankingu svetovej konkurencieschopnosti, ekonomiky Lotyšska, Slovenskej republiky a Slovinska sú medzi najrýchlejšie sa zlepšujúcimi vo svete. Každá si v roku 2015 zlepšila svoju pozíciu o šesť miest – nárast iba medzi Írskom a Holandskom – Lotyšsko sa posunulo na 37. miesto, Slovenská republika na 40. a Slovinsko na 43. 

Obchodná škola IMD vydáva tento ranking každoročne od roku 1989 a je široko považovaný za najpoprednejšie ročné hodnotenie konkurencieschopnosti krajín. 

Vydanie z roku 2016 hodnotí na prvom mieste čínsky Hongkong, Švajčiarsko na druhom a USA na treťom, vrchnú desiatku dopĺňajú Singapur, Švédsko, Dánsko, Írsko, Holandsko, Nórsko a Kanada.  Profesor Arturo Bris, riaditeľ svetového konkurenčného centra IMD povedal: „Pôsobivý výkon východoeurópskych ekonomík ako celku je vítaný.“

„Spoločným vzorcom medzi všetkými krajinami top 20 je ich zameranie na regulácie priateľské biznisu, hmotná a nehmotná infraštruktúra a inkluzívne inštitúcie. Toto sú kvality, ktoré mnohé východoeurópske ekonomiky stále viac a viac uznávajú a prijímajú a postup do top 20 nemusí byť príliš ďaleko.“

Česká republika na 27. mieste je aktuálne najkonkurencieschopnejšou ekonomikou východnej Európy, nasleduje ju Litva (30. miesto), Estónsko (31. miesto) a Poľsko (33. miesto). V zmysle tohto kontextu, Francúzsko obsadzuje 32. miesto, Španielsko 34. a Taliansko 35. 

Maďarsko a Bulharsko na 46. a 50. mieste taktiež zlepšili svoje postavenie od roku 2015. 

Profesor Bris povedal: „Hlavným motorom všeobecného zlepšenia naprieč Európou, je efektívnosť verejného sektoru, ktorý sa teraz naozaj zotavuje po finančnej kríze. Írsko a Holandsko zaznamenali najväčší skok zo všetkých ekonomík, zatiaľ čo Švédsko, Belgicko, Španielsko a Taliansko sú medzi tými krajinami, ktoré pokračujú v zlepšovaní.“

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.