Tajomstvo pátra Pia a Karola Wojtylu od zajtra v predaji

Zajtra sa na slovenskom knižnom trhu objaví publikácia talianskeho vatikanistu Andreu Tornielliho Tajomstvo pátra Pia a Karola Wojtylu.

Knihy o tajomnom kapucínovi a populárnom pápežovi sú odsúdené na úspech. Ak sa ich mená prepoja slovom „tajomstvo“, musí ísť o trhák. Platí to aj o slovenskom vydaní knihy Tajomstvo pátra Pia a Karola Wojtylu, ktorá vyšla v roku 2006 v Taliansku. „Náklad knihy je päťtisíc kusov, ale ten už rozobrali veľké knižné domy ako Ikar, Belimex alebo Spolok svätého Vojtecha. Uvažujeme nad druhým vydaním,“ uviedol pre Postoy Vladislav Salamon, ktorého vydavateľstvo Sali Foto knihu vydáva. Ako dodal, autorské práva na vydanie knihy boli vysoké. Ich výšku nechcel konkretizovať.

Biskup, rehoľník a žena

Aké tajomstvo ukrývali títo svätci? Ich životy sa preťali vďaka žene. „Ctihodný otče, prosím o modlitbu za štyridsaťročnú matku štyroch dcér z Krakova v Poľsku (v čase poslednej vojny prežila päť rokov v koncentračnom tábore v Nemecku), ktorá je v súčasnosti ťažko chorá na rakovinu a hrozí jej nebezpečenstvo smrti...,“ napísal 17. novembra 1962 biskup Wojtyla pátrovi Piovi. „Jeho nemožno odmietnuť,“ povedal páter Pio jednému zo svojich najbližších spolupracovníkov, ktorý mu list doručil. Predtým sa s Wojtylom stretol len raz. V roku 1948 v spovednici.

Ženu, za ktorú budúci pápež prosil, bola Wanda Poltawska, poľská psychiatrička, ktorú s ním spájalo hlboké duchovné priateľstvo. Jeho podstatu odhalil Karol Wojtyla niekoľko dní po zvolení za pápeža. „Keď mi pred vyše dvadsiatimi rokmi Andrzej (Poltawskej manžel, pozn.) prvýkrát povedal ,Duska bola v Ravensbrücku´, v mojom vedomí sa zrodilo presvedčenie, že Boh mi ťa dal a určil, aby som ti v istom zmysle ,vynahradil´ to, čo si tam pretrpela. Myslel som si: ona trpela namiesto mňa. Boh ma ušetril tejto skúšky, pretože tam bola ona. Niekto môže povedať, že toto presvedčenie je ,iracionálne´, napriek tomu ono bolo vždy vo mne a ostáva aj naďalej,“ napísal v liste adresovanom Poltawskej. Práve modlitba pátra Pia na príhovor Karola Wojtylu jej zachránila život.

Knihy o JP2: nadšenie aj pochybnosti

Wanda Poltawska bola aj odborným poradcom pri preklade knihy z poľštiny do slovenčiny, ktorý zabezpečila redemptoristka Eva Hanušová. Momentálne 88-ročná poľská dôchodkyňa žijúca v Krakove sa podľa Vladislava Salamona mala zúčastniť aj prezentácie knihy, ktorá sa uskutoční túto nedeľu v kežmarskom kláštore redemptoristiek. „Nakoniec však musela odcestovať do Vatikánu,“ uviedol Salamon. Knihu predstaví rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Tadeusz Zasępa a rektor kňazského seminára na Spišskej Kapitule Jozef Jarab.

Knihy o Jánovi Pavlovi II. vzbudzujú v zahraničí zvýšenú pozornosť. V polovici januára napríklad vyšiel taliansky preklad knihy Duchovné cvičenia v Beskydách, ktorej autorom je samotná Poltawska. Poľský originál vzbudil medzi najbližšími spolupracovníkmi zosnulého pápeža vážne rozpaky. Poltawska totiž v knihe opisuje svoj duchovný vzťah so zosnulým pápežom. „Nie je určite jedinou osobou, ktorá mala dlhý familiárny vzťah s Karolom Wojtylom. V priebehu rokov sa v Poľsku a Ríme objavilo obrovské množstvo ľudí, ktorí ho žiadali o podporu, blízkosť, pomoc,“ uviedol pre taliansky denník La Stampa bývalý osobný sekretár Jána Pavla II., dnes krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz. (Viac TU.)

Nadšenie, ale aj pochybnosti vyvolala aj nedávno vydaná kniha Prečo je svätý?, ktorej autormi sú postulátor procesu blahorečenia Jána Pavla II. Slawomir Oder a bývalý šéfredaktor katolíckeho týždenníka Famiglia Cristiana Saverio Gaeta. Autori píšu aj o úvahách Jána Pavla II. nad abdikáciou či o sebabičovaní ako forme duchovného zdokonaľovania. (Viac TU.) V polovici februára sa má zasa v Poľsku objaviť kniha Wielka księga cudów, ktorá na základe beatifikačného spisu opisuje zázraky vykonané na príhovor Jána Pavla II.

Imrich Gazda
Foto: Flickr.com, wikimedia.rog

V utorok vám Postoy ako prvý prinesie recenziu knihy Tajomstvo pátra Pia a Karola Wojtylu.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo