Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. máj 2016

Sme rodina upozorňuje na ďalší prípad odobratia dieťaťa, žiada zmenu systému

Prípad odobratia malého Marca nie je podľa poslancov hnutia Sme rodina – Boris Kollár na Slovensku ojedinelým. Podľa poslancov sa totiž ukazuje, že ide o bežnú prax. Spolu s predstaviteľmi občianskeho združenia (OZ) Deti patria rodičom na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave upozornili na prípad šesťročnej Zoje.

Tú súd dočasne zveril do starostlivosti otca, hoci podľa Moniky Onderkovej z OZ ju mal biť a sexuálne zneužívať. Dievčatko po prvom pokuse o odobratie od matky v novembri minulého roku skolabovalo, následne ju úrady dali do starostlivosti otca v marci tohto roku. Na tlačovej konferencii zverejnili tiež video z odoberania malej Zoje od mamy v novembri minulého roka.
      

"Každým dňom sa ukazuje, že to nie sú ojedinelé prípady, ale deje sa to dlhodobo," zdôraznil Peter Pčolinský (Sme rodina). Apeloval preto na systémovú zmenu. Žiada, aby sa v prvom rade bral ohľad na záujmy dieťaťa. "Aby sa konečne niekto spýtal detí, či si prajú byť s tým alebo s tým rodičom," vyzýval Pčolinský.
      

Onderková zároveň vyzvala ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd), tiež ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby preverili prípad malej Zoje.
      

Ministerka spravodlivosti Lucia Žiťňanská (Most-Híd) sa podľa hovorcu rezortu Petra Bublu vyjadrovala k tejto veci mnohokrát a deklarovala, že bez ohľadu na ten či onen prípad chce urobiť maximum, aby k podobným situáciám nedochádzalo. V parlamente 19. mája predstavila aj niekoľko opatrení, na ktorých sa pracuje.
      

Uviedla, že ešte vo februári tohto roku, čiže predtým ako bol známy prípad malého Marca, zriadilo ministerstvo pracovnú skupinu, ktorú tvorili zástupcovia z ministerstva, z rezortu práce, z ústredia práce, úradu práce, z rezortu školstva, z rezortu zdravotníctva a aj sudcovia a vyšší súdni úradníci.
      

Pracovná skupina zhodnotila doterajšiu prax a problémy toho, ako sa postupuje pri výkonoch rozhodnutia vo vzťahu k maloletým deťom. "Zároveň sa zaoberali aj rozhodnutiami Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré sa týkajú tejto témy a výsledkom ich práce je zmena pravidiel, zmena vyhlášky, ktorou sa upresňujú pravidlá pre výkon rozhodnutia vo vzťahu k maloletým deťom," opísala ministerka. Táto problematika je teda podľa jej slov v pozornosti a verí, že aj táto zmenená právna úprava prispeje k tomu, že do budúcnosti sa takéto veci opakovať nebudú.

 

Inzercia

Odporúčame

ČR: Vláda znovu schválila návrh zákona o zákaze fajčenia

ČR: Vláda znovu schválila návrh zákona o zákaze fajčenia

Česká vláda opäť schválila zákaz fajčenia v reštauráciách. Dnešný krok nasledoval len niekoľko dní po tom, ako Poslanecká snemovňa zamietla takýto návrh zákona, pretože nezískal podporu vládneho koaličného partnera, strany ANO. Teraz musia samotní majitelia českých barov rozhodnúť, či povolia neobmedzené fajčenie vo svojich podnikoch. Informovala o tom agentúra AP. Väčšina Čechov zákaz podporuje.

Mliečny summit sa v Berlíne skočil prísľubom rýchlej pomoci

Mliečny summit sa v Berlíne skočil prísľubom rýchlej pomoci

Nízka výkupná cena mlieka v EÚ existenčne ohrozuje jeho producentov. Nemecký spolkový minister pôdohospodárstva Christian Schmidt podľa DPA a televíznej spravodajskej stanice N24 ešte pred dnešným „mliečnym summitom“ v Berlíne oznámil okamžité opatrenia na podporu producentov mlieka. "Pomôžem v daňovej oblasti, pomôžem pri zabezpečení existencie." Minister ich zopakoval aj na stretnutí s predstaviteľmi agrárneho sektora, spracovateľov mlieka a obchodných sietí. Spolková vláda vyčlení podľa ministra na investičnú pomoc sektoru "100 + x miliónov eur". Pri riešení krízy však budú musieť splniť svoje úlohy aj spolkové krajiny.

Denník Svet kresťanstva