Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. február 2010

Desaťtisíce Slovákov odmietajú megakasíno

Snaha vybudovať na Slovensku európske Las Vegas občanom nie je ľahostajná. Pod petíciu proti výstavbe megakasína v Bratislave sa podpísalo už 56-tisíc občanov. Tlačovú kanceláriu KBS o priebežnom zrátaní hlasov informovala členka petičného výboru Terézia Lenczová. Organizátorov petície počet podpiso...

Snaha vybudovať na Slovensku európske Las Vegas občanom nie je ľahostajná. Pod petíciu proti výstavbe megakasína v Bratislave sa podpísalo už 56-tisíc občanov. Tlačovú kanceláriu KBS o priebežnom zrátaní hlasov informovala členka petičného výboru Terézia Lenczová.

Organizátorov petície počet podpisov zrátaných na konci januára potešil. „Som si istá, že Slovákom záleží na Slovensku. Svedčia o tom všetky podpisy, každý jeden telefonát, či email,“ vyjadrila pre Postoy.sk členka petičného výboru Eleonóra Macková.

Podpisová akcia proti megakasínu sa začala krátko pred Vianocami. Podľa Mareka Michalčíka, člena petičného výboru a výkonného riaditeľa združenia Fórum života, „boli celkom prirodzene najaktívnejší v tomto smere ľudia z Petržalky, ktorí sa cítia byť bezprostredne ohrození, a preto chceli, aby bola akcia spustená čo najskôr“.

K téme:
Počiatek a megakrčma
Opoziční poslanci broja proti stavbe megakasína
Zdieľať

Macková tiež uviedla, že sa petícia rozbehla živelne ako odpoveď matiek, otcov a všetkých občanov. „Je to jediné riešenie, ako môžu občania vyjadriť svoje negatívne stanovisko. Kričíme: Nie! Tak toto sa tu nepostaví! My to tu nechceme!“ dodáva emotívne Macková, obyvateľka Petržalky, podľa ktorej je už teraz sídlisko dosť ohrozené veľkým počtom krčiem a automatmi v nich.

Organizátori petície sú radi, že podpisová akcia nabrala celoslovenský rozmer a ako povedal Michalčík: „Obsah diskusie sa neobmedzuje len na tému megakasína, ale posúva sa aj smerom k téme hazardu a jeho regulácie.“ Dušan Porubän, ďalší člen petičného výboru a prezident mimovládnej organizácie Prevencia NEZA, ktorá pomáha občanom závislým na hazardných hrách, na januárovej tlačovej besede petičného výboru o rizikách hazardu uviedol, že len v banskobystrickom centre bolo v roku 2009 odliečených 207 gamblerov. Liečba každého z nich stála štát vyše tisíc eur.

Petícia ma mnoho podporovateľov aj medzi významnými osobnosťami. Patria k nim bývalý disident Ján Čarnogurský, hlavný architekt mesta Bratislavy Štefan Šlachta, či primár psychiatrického ústavu na Prednej Hore Jozef Benkovič. Fanúšikom akcie proti výstavbe megakasína je aj poslanec Pavol Minárik (KDS), ktorý v decembri minulého roka podal s kolegom Rudolfom Baureom návrh novely zákona o hazardných hrách. Táto iniciatíva bola už štvrtou snahou o obmedzenie hazardných hier na Slovensku. Ako však Minárik vyjadril pre Postoy.sk, trochu ho mrzí, že aj keď stál pri zrode petície, "niektorým členom petičného výboru sa nezdal hodný toho, aby bol sám členom."Podľa Mackovej je petícia čisto občianskou apolitickou iniciatívou. "Politici nech bojujú na svojich frontoch, majú na to od nás mandát," reagovala na poslancove sklamanie členka petičného výboru. Minárik argumentuje, že svoju účasť vo výbore chápal tak ako iní členovia. "Som rovnako ako väčšina členov výboru občan, obyvateľ Petržalky. Problémom sa dlhodobo zaoberám v prvom rade ako človek - nie ako politik a budem sa ním zaoberať aj keď mi skončí mandát v parlamente."

Svoj nesúhlasný postoj voči projektu Metropolis vyjadrila deň po zverejnení počtu podpisov osobne asi stovka obyvateľov Petržalky, Rusoviec a Jaroviec na verejnom prerokovaní urbanistickej štúdie komplexu. Štúdia je prvým územno-plánovacím podkladom, ktorý má poslúžiť pri zmene územného plánu.
Osud projektu Metropolis je v súčasnosti v rukách poslancov mestského zastupiteľstva mesta Bratislavy. Práve oni musia odsúhlasiť zmenu územného plánu. Členovia magistrátu sa už proti výstavbe megakasína vyjadrili (zo 45 prítomných poslancov bolo proti 24). Ako však povedal pre náš portál poradca námestníčky primátora Marek Papajčík, „hlasovanie bolo len deklaratórne. Je teda ťažké predvídať, ako poslanci definitívne zahlasujú.“ Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský stavbu komplexu odobrí iba v prípade, že sa z projektu vynechá kasíno.

Do boja proti výstavbe komplexu s kasínami sa doposiaľ zapojilo dvadsať občianskych združení. Podporu vyjadrili tiež všetky kresťanské cirkvi na Slovensku. Podpisová akcia po prvom zrátaní hlasov naďalej pokračuje. Petičný hárok (pdf.) spolu s adresou, na ktorú ho treba zasielať, možno stiahnuť na stránke zriadenej výborom.

Inzercia

Protiargumenty

Na žiadosť petičného výboru vypracoval Marek Papajčík analýzu, ktorá hodnotí, nakoľko sú medializované sľuby americkej investorskej spoločnosti Harrah´s Entertainment a firmy TriGranit reálne.

Aj keď oficiálnym zámerom investorov nie sú len kasína, ale aj veľké nákupné centrum, aquapark, obrovský konferenčný komplex, golfové ihrisko, či luxusné apartmány, stavba týchto zariadení však vôbec nie je istá. Ako tvrdí v svojej analýze Papajčík: „Na kasíne stojí a padá celý projekt.“ Potvrdil to aj šéf slovenskej pobočky TriGranit, G. Záslósz. Podľa jeho slov by bez kasína banky zvážili poskytnúť projektu úver. Navyše, jediným istým partnerom v komplexe Metropolis je zatiaľ len hazardná spoločnosť Harrah´s.

Nezanedbateľným faktorom je aj množstvo špecifík, ktoré si ostatné zložky projektu vyžadujú. Napríklad predpokladom aquaparku je prítomnosť termálnych prameňov. Ich výskyt ešte spoločnosť neskúmala.
Ďalším argumentom za má byť prítomnosť kongresových centier, ktorých je v Bratislave nedostatok. Petičný výbor však nabáda, že mnohí podnikatelia si rozmyslia, či svojich zamestnancov alebo obchodných partnerov pošlú do priestorov susediacich s kasínom. Takéto formy biznisu totiž spravidla lákajú rôzne formy kriminality, mafiu, prostitúciu, či obchod s drogami. Záslósz na margo týchto obáv uviedol, že prostitútky nestoja pred Carltonom (bratislavský hotel, v ktorom sa tiež nachádza kasíno, pozn. red.), ale skôr ich možno vidieť na výpadovkách.

Analýza poukazuje tiež na to, či je infraštruktúra nášho hlavného mesta pripravená na nával turistov, aký očakávajú investori (komplex by malo ročne navštíviť okolo päť miliónov ľudí ročne, čo je skoro desaťnásobok súčasnej návštevnosti Bratislavy).
Projekt Metropolis sľubuje 30-tisíc pracovných miest. V okolí hlavného mesta je skoro nulová nezamestnanosť. Okrem toho, podstatná časť populácie v regióne hlavného mesta sú vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Tí s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať záujem o veľké množstvo pozícií, ktoré megakasíno prinesie. „Táto vláda si za svoju prioritu stanovila znalostnú ekonomiku, ktorú symbolicky povýšila na podpredsednícky post vo vláde. Aká je realita? Najväčšou investíciou na Slovensku majú byť hazardné hry,“ argumentuje Papajčík. Šéf TriGranitu na Slovensku naopak nabáda, že v Metropolise by mohli nájsť prácu ľudia, ktorí za ňou v dnešnej dobe cestujú napríklad do Anglicka.

Mária Škvarlová
Foto: PR materiály TriGranit

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

ZAHRANIČIE: Tisíce Američanov v uliciach za život (video)

ZAHRANIČIE: Tisíce Američanov v uliciach za život (video)

Pochod pre život priviedol do washingtonských ulíc tisíce odporcov potratov. Svoj názor prišla vyjadriť tiež asi stovka vyznávačov možnosti voľby. Pokrytie udalosti meanstreamovými médiami však nedávalo dojem, že ide o najväčšiu protestnú akciu v Spojených štátoch. Protestná akcia vo washingtonských...

MediaPub: Na začiatok o tom, čo neukazovať Ficovi

MediaPub: Na začiatok o tom, čo neukazovať Ficovi

Počas týždňa sa toho vo svete médií udeje na kilá, no nie o všetkom sa dá písať seriózne. Preto sme správnu radu nášho vydavateľa presvedčili, že globálny rozmer masmédií si zaslúži práve uvoľnený prístup. Začnime najďalej od domova. V Hollywoode sa pred 70 rokmi prvý raz začali naháňať Tom a Jerry....

Predvolebné postoye: Pýtame sa ĽS-HZDS

Predvolebné postoye: Pýtame sa ĽS-HZDS

Na predvolebné otázky Postoya odpovedajú za stranu Vladimíra Mečiara – ĽS-HZDS predseda Republikovej rady Marián Klenko a podpredseda strany Jozef Habánik. Slovenská vláda prijala začiatkom roka zákon o preukazovaní pôvodu majetku z dielne premiéra Roberta Fica. Je potrebné, aby sa zákon schválil do...