Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. november 2023

Bol to taký trošku poker

Vojna v polícii sa po vymenovaní novej vlády neskončila, ale pokračuje. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po odvolaní policajného prezidenta Štefana Hamrana zrušil pracovné miesta aj jeho dvom viceprezidentom. V prípade Branka Kišša vydal bratislavský mestský súd minulý štvrtok opatrenie, že sa má Kišš vrátiť na svoje pôvodné pracovné miesto.

Čo je na tejto správe zaujímavé?

Pred štyrmi mesiacmi prezidentka Zuzana Čaputová na návrh premiéra Ľudovíta Ódora odvolala ministra vnútra Ivana Šimka. Dôvody boli veľmi vágne. Ľudovít Ódor priznal, že nezaznamenal, že by chcel minister niečo v prospech niekoho ovplyvňovať. Aj podľa Zuzany Čaputovej mal Ivan Šimko záujem, aby Slovensko bolo fungujúcim právnym štátom. Problém bol iba v tom, že on a vedenie polície mali inú predstavu o riadení rezortu vnútra. Policajný prezident Štefan Hamran pohrozil, že buď skončí vo funkcii Šimko, alebo on aj širšie vedenie policajného zboru. Podľa premiéra Ódora hrozil odchod spolu viac ako 20 príslušníkov z vedenia polície či inšpekcie.

A tak sa vtedajšiemu vedeniu polície podarilo niečo v normálnej demokratickej spoločnosti nemysliteľné. Premiér aj prezidentka sa odchodu vedenia polície zľakli. Rezignovali a policajtom sa podarilo odvolať svojho ministra.

A čo sa deje dnes? Ministrom vnútra sa stal Matúš Šutaj Eštok. Ten prakticky okamžite po tom, ako sa postavil na čelo rezortu, začal „upratovať“ medzi policajnými funkcionármi. Až tak razantne, že sa ho opozícia chytá odvolávať a strana SaS na neho podala trestné oznámenie. A čo robí širšie vedenie policajného zboru? Tí istí ľudia, ktorí sa vyhrážali odchodom, ak neodíde Šimko, sú po príchode Matúša Šutaja Eštoka ticho. Žiadny dobrovoľný masívny odchod širšieho vedenia policajného zboru sa nekoná. Dokonca odvolaní funkcionári sa domáhajú svojho návratu pod krídla ministra Matúša Šutaja Eštoka.

Čo z toho vyplýva?

Že bývalý minister vnútra Ivan Šimko mal pravdu, keď tvrdil, že policajní dôstojníci by neboli odstúpili, ale bola to iba hra nervov. „Bol to taký trošku poker", povedal pre aktuality.sk. Poker, pre ktorý podľa neho našiel Štefan Hamran vhodných hráčov v prezidentke a premiérovi. Bývalý policajný prezident mal pevné nervy a preto ten poker vyhral. Prezidentka a bývalý premiér tie nervy nemali.

Teraz sa však už hrá iná hra.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Vyrastú na Slovensku po voľbách desiatky minaretov?

Vyrastú na Slovensku po voľbách desiatky minaretov?

Saskári zverejnili svoj program pre spoločenské rezorty, ktorým sa budú uchádzať vo voľbách o dôveru voličov. V médiách sa v poslednom čase rozoberá viacero kontroverzných tém, s ktorými SaS prichádza. Jedna však zostala akosi nepovšimnutá. Ide o bod 71. programu "Jednoduchšia registrácia cirkví". Po jeho realizácii môžu na Slovensku konečne vyrásť desiatky minaretov.

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.