Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2016

Irán oznámil, že na tohtoročnú púť do Mekky iránski pútnici nepôjdu

Irán tento rok vypraví do Saudskej Arábie pútnikov, aby sa zúčastnili na tradičnej výročnej púti do Mekky. Prostredníctvom siete Twitter o tom informovala iránska televízia Press TV.

Iránsky minister kultúry Alí Džannátí spresnil, že v uplynulom období sa uskutočnili dve kolá rokovaní s Rijádom, ktoré však nepriniesli želaný výsledok a Irán do Saudskej Arábie svojich pútnikov nevypraví "kvôli prekážkam vytváraným saudskoarabskou stranou".
      

Rijád na rokovaniach údajne nesúhlasil s požiadavkou Teheránu, ktorá sa týkala zvýšenia bezpečnosti účastníkov púte. Irán ju predložil vzhľadom na tragický priebeh vlaňajšieho hadždžu, keď v tlačenici v údolí Míná zahynulo okrem iných aj 464 iránskych pútnikov.
      

Púť do Mekky je jedným z piatich pilierov moslimskej viery a  každý moslim by ju mal vykonať aspoň raz za život. Počas obradov veľkej púte však často dochádza k tlačeniciam, ale aj k požiarom v stanových táboroch. Vlaňajšia púť sa zapísala ako jedna z najtragickejších, keď v údolí Míná zahynulo vyše 2200 pútnikov.
      

Tento rok Saudská Arábia prisľúbila prijatie prísnych opatrení na zaistenie bezpečnosti účastníkov každoročnej púte. Saudskoarabský korunný princ Muhammad ibn Nájif, ktorý je vicepremiérom i ministrom vnútra, avizoval tvrdé zákroky voči komukoľvek, kto by chcel ohroziť priebeh hadždžu alebo bezpečnosť pútnikov.

Inzercia

Odporúčame

Džihádisti z IS podnikli nečakaný útok na mesto Hít na západe Iraku

Džihádisti z IS podnikli nečakaný útok na mesto Hít na západe Iraku

Jednotky džihádistickej organizácie Islamský štát (IS/Dáiš) dnes podnikli nečakaný útok na západe Iraku. Terčom útoku bolo mesto Hít vzdialené približne 110 kilometrov západne od Bagdadu. Jednotky Dáišu mesto ostreľovali z ťažkých zbraní a podnikli tam aj niekoľko samovražedných atentátov.

Vašečka: So Sme rodina spolupracujeme, musíme sa však viac spoznať

Vašečka: So Sme rodina spolupracujeme, musíme sa však viac spoznať

Opozičné politické strany v Národnej rade (NR) SR SaS a OĽaNO-NOVA nikdy nevylučovali spoluprácu s poslaneckým klubom Sme rodina, naopak, reálne spolu spolupracujú. V jeho prípade však ide o mladý projekt a doteraz vo vzájomnom spoznaní nedospeli k situácii, že by s ním boli schopní podpísať dohodu, akú tento týždeň uzavreli SaS a OĽaNO-NOVA. V televíznej diskusii televízie TA3 V Politike sa na tom dnes zhodli poslankyňa NR SR a predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová a poslanec NR SR a predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka.