Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2016

Džihádisti z IS podnikli nečakaný útok na mesto Hít na západe Iraku

Jednotky džihádistickej organizácie Islamský štát (IS/Dáiš) dnes podnikli nečakaný útok na západe Iraku. Terčom útoku bolo mesto Hít vzdialené približne 110 kilometrov západne od Bagdadu. Jednotky Dáišu mesto ostreľovali z ťažkých zbraní a podnikli tam aj niekoľko samovražedných atentátov.

Vládne sily tvrdia, že sa im útok IS podarilo odraziť, pričom zabili najmenej 40 džihádistov. Vládna armáda prišla o šiestich mužov a ďalších osem utrpelo zranenia.
      

Tlačová agentúra Amak, napojená na IS, však uviedla, že pod kontrolou IS je polovica mesta Hít. Podľa nej jednotky IS počas postupu mestom zlikvidovali najmenej 40 vládnych vojakov.
      

K útoku Dáišu na mesto Hít došlo v čase, keď sa vládne jednotky za podpory Spojenými štátmi vedenej koalície pripravujú na ofenzívu, ktorej cieľom je vyhnať džihádistov z mesta Fallúdža - bašty islamistov na západe Iraku.
      

Mesto Hít má strategickú polohu, leží v blízkosti leteckej základne Ajn al-Asad, na ktorej americké jednotky cvičia iracké ozbrojené sily. Vládne sily sa mesta Hít zmocnili v apríli, keď odtiaľ vytlačili džihádistov.
      

Islamský štát má v Iraku naďalej kontrolu nad mestom Mósul, ale kurdskí povstalci, podporovaní náletmi spojencov, dnes dobyli dediny v blízkosti tohto mesta. Polovojenské kurdské oddiely péšmarga v uplynulých dňoch úspešne zasiahli aj v oblasti severovýchode od Mósulu.  
      

V posledných mesiacoch IS utrpel viacero porážok a bol donútený k ústupu vo viacerých oblastiach Iraku a Sýrie.

Inzercia

Odporúčame

Vašečka: So Sme rodina spolupracujeme, musíme sa však viac spoznať

Vašečka: So Sme rodina spolupracujeme, musíme sa však viac spoznať

Opozičné politické strany v Národnej rade (NR) SR SaS a OĽaNO-NOVA nikdy nevylučovali spoluprácu s poslaneckým klubom Sme rodina, naopak, reálne spolu spolupracujú. V jeho prípade však ide o mladý projekt a doteraz vo vzájomnom spoznaní nedospeli k situácii, že by s ním boli schopní podpísať dohodu, akú tento týždeň uzavreli SaS a OĽaNO-NOVA. V televíznej diskusii televízie TA3 V Politike sa na tom dnes zhodli poslankyňa NR SR a predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová a poslanec NR SR a predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka.