Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2016

EÚ prijala nové ekonomické sankcie voči Severnej Kórei

Európska únia dnes prijala  nové ekonomické sankcie voči Severnej Kórei za jej raketové a jadrové skúšky, ktoré podľa 28-členného bloku predstavujú "vážnu hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť".

Informovala o tom agentúra DPA.

Nové opatrenia podľa EÚ "dopĺňajú a posilňujú" sankčný režim zavedený v marci voči Organizáciou Spojených národov voči tomuto izolovanému štátu. Pchjongjang v januári vykonal štvrtú jadrovú skúšku a vo februári vypustil raketu dlhého doletu.

Odteraz bude zakázaný dovoz ropných produktov a luxusného tovaru z KĽDR, finančná podpora obchodu s touto krajinou a prevod väčšiny peňažných prostriedkov do a zo Severnej Kórey.

Obmedzenia sa tiež týkajú investícií, ako aj lodnej a leteckej dopravy: lietadlá a lode zo Severnej Kórey budú mať zakázaný vstup na územie EÚ.

Únia tiež vydala zákaz cestovania pre 66 fyzických a 42 právnických osôb vrátane vysoko postavených severokórejských vojenských činiteľov. Zároveň im zmrazila majetok.

Nové sankcie nadobudnú účinnosť v sobotu, kedy budú zverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie.

EÚ už dávnejšie zakázala obchod s tovarom alebo technológiami, ktoré by mohli KĽDR pomôcť k vyvinutiu zbraní hromadného ničenia alebo by ich mohla využiť vo svojom jadrovom či raketovom programe. Prijala aj finančné, obchodné a dopravné sankcie.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.