Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2016

SaS a OĽaNO-NOVA vytvorili Opozičnú radu

Dvojica najsilnejších opozičných parlamentných strán SaS a OĽaNO-NOVA dnes podpísala dohodu, na základe ktorej vznikla Opozičná rada. Jej cieľom je posilnenie opozičnej spolupráce tak, aby po najbližších parlamentných voľbách boli tieto strany pripravené prevziať zodpovednosť za vládnutie.

"Doba sa vyvinula tak, že SaS a OĽaNO-NOVA sú najsilnejšími opozičnými klubmi, spoločne máme 40 poslancov. Poznáme sa roky, sme najskúsenejšie strany na opozičnom spektre. Generačná obmena politikov pokročila," povedal na dnešnej tlačovej konferencii šéf SaS Richard Sulík.
      

Podľa jeho slov v prípade poslaneckých klubov SaS a OĽaNO-NOVA neexistujú najmenšie pochybnosti, že by boli pod vplyvom oligarchov či mecenášov. "Spája nás to, že robíme politiku čestne, aj keď sa nevyhneme nejakým chybám," povedal Sulík.
      

Zároveň uviedol, že Opozičná rada sa bude stretávať spravidla raz za mesiac, na žiadosť predsedu jedného z poslaneckých klubov aj bezodkladne. "Budeme koordinovať naše aktivity tak, aby sme po najbližších parlamentných voľbách boli pripravení prevziať zodpovednosť za Slovensko a konečne vládnuť čestne," vyhlásil Sulík.
      

Podľa lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča po marcových parlamentných voľbách mnohých ľudí opantala beznádej. "Títo ľudia potrebujú nádej a chcú veriť, že vláda oligarchov nebude trvať večne. Preto, ak chceme byť zodpovednou opozíciou, treba urobiť aj takýto krok," vysvetlil.
      

Sulík deklaroval, že Opozičná rada nie je alternatívou k tieňovej vláde, ale je to predpoklad pre ďalšiu spoluprácu, ktorá skôr alebo neskôr môže vyústiť aj do tieňovej vlády. Iné opozičné strany zatiaľ súčasťou Opozičnej rady nebudú. "Neznamená to ale, že sme všetkých ostatných vylúčili. Toto je základ," povedal Sulík s tým, že ĽSNS vylučuje už teraz.
      

Matovič zdôraznil, že strana Borisa Kollára Sme rodina vznikla len krátko pred voľbami. "Ten vzťah sa musí ešte vykryštalizovať," konštatoval.
      

V dohode o Opozičnej rade sa uvádza, že SaS a OĽaNO-NOVA sa budú navzájom informovať o návrhoch zákonov, ktoré predkladajú do parlamentu, budú spoločne postupovať pri iniciovaní mimoriadnych schôdzí pléna či koordinovať spoločné mediálne výstupy.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.